Gazeta Podatkowa nr 2 (1043) z dnia 7.01.2014
Treść służebności mieszkania
Chcę zapewnić mojej cioci prawo do zajmowania jednego z pokojów w moim domu. Na chwilę obecną w domu mieszkam razem z żoną i dziećmi. Moim zamiarem jest zabezpieczenie prawa cioci do korzystania z pokoju i wspólnych pomieszczeń, niezależnie od tego co w przyszłości stanie się z domem. Czy jest to możliwe?
TAK. Na nieruchomości można ustanowić ograniczone prawo rzeczowe, w tym przypadku służebność mieszkania. Istotą tego uprawnienia jest zabezpieczenie praw do mieszkania. Uprawnienie to jest niezbywalne (nie można go np. sprzedać czy darować innej osobie), nie podlega dziedziczeniu (nie wchodzi do spadku po śmierci uprawnionego) oraz wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Przysługuje ono ściśle wskazanej osobie.
Tego rodzaju prawo obciąża nieruchomość, niezależnie od tego, czyją jest ona własnością. Po podpisaniu stosownej umowy służebność podlega ujawnieniu w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której została ustanowiona. Wpisuje się ją w dziale III księgi wieczystej i wskazuje na czyją rzecz została utworzona, na jaki okres i jakie są warunki jej wykonywania. Wpis w księdze wieczystej ujawnia to prawo rzeczowe i każdy potencjalny nabywca czy najemca domu od razu pozyska informację, że nieruchomość obciążona jest tym prawem. O dokładnej treści służebności decydują dwa czynniki - ogólne przepisy oraz szczegółowe postanowienia umowy ustanawiającej służebność. Pamiętać należy również o tym, że oświadczenie właściciela, który obciąża swoją nieruchomość ograniczonym prawem rzeczowym (np. służebnością osobistą - służebnością mieszkania), wymaga formy aktu notarialnego. Stanowi o tym art. 245 Kodeksu cywilnego. W praktyce jednak cała umowa (oświadczenia obu stron) są wyrażane właśnie w tej formie. Niewątpliwie również sam rejent będzie mógł doradzić Czytelnikowi wybór określonych rozwiązań w zakresie treści ustanawianego prawa dla cioci.
W umowie strony powinny możliwie dokładnie określić treść służebności. Można więc wskazać m.in., jakie pomieszczenia przysługują uprawnionemu do wyłącznego korzystania, jakie do użytku wspólnego. Jeśli umowa nie zawiera takich zapisów, wówczas należy odwołać się do osobistych potrzeb uprawnionego, przy uwzględnieniu zasad współżycia społecznego oraz zwyczajów miejscowych. Uprawniony zawsze ma prawo korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku (np. z piwnicy, jedynej łazienki czy kuchni).
Warto dodać, że w razie rażąco niewłaściwego zachowania uprawnionego do służebności, można zamienić służebność na rentę i tym samym "zwolnić" nieruchomość z tego rodzaju obciążenia.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|