Gazeta Podatkowa nr 19 (1060) z dnia 6.03.2014
Właściciel nieruchomości powinien dbać o wpis w księdze wieczystej
Nabyłam spadek po mamie. Do majątku wchodziła również nieruchomość rodzinna. W księdze wieczystej jako właścicielka nadal figuruje mama. Kto powinien dokonać zmiany tego zapisu?
Obowiązek ten spoczywa na Czytelniczce - właścicielce nieruchomości. W myśl przepisów właściciel jest zobowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej. Stanowi o tym art. 35 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.). Wynika to z faktu, że księgi wieczyste prowadzi się dla ustalenia stanu prawnego nieruchomości i że muszą one zapewniać bezpieczeństwo obrotu. Z tego powodu zasadne jest, aby treść księgi wieczystej zawsze odpowiadała rzeczywistemu stanowi prawnemu nieruchomości. Gdyby doszło do tego, że osoba trzecia dozna szkody z uwagi na to, że wpis w księdze nie jest "aktualny", wówczas może dochodzić od właściciela odszkodowania i to nie tylko wtedy, gdy w ogóle tego wpisu nie uaktualnił, ale także wtedy, gdy zrobił to za późno.
Właściciel nieruchomości może dostać grzywnę za nieujawnienie swojego prawa w księdze wieczystej.
Czytelniczka ma świadomość, że jest właścicielką nieruchomości i że księga wieczysta zawiera stare wpisy. Do nabycia spadku nie potrzeba żadnej sprawy spadkowej czy sprawy u notariusza. Skutek następuje z mocy prawa. Przepisy ogólne również nie przewidują obowiązku przeprowadzenia sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. Niemniej właśnie z innych przepisów może pośrednio wyniknąć w danej sprawie taka konieczność. Tak będzie w omawianym przypadku. Do wniosku o ujawnienie prawa własności, który nowy właściciel musi złożyć do sądu, należy załączyć dokument potwierdzający jego oświadczenie w tej kwestii - a takim dokumentem może być jedynie orzeczenie sądu bądź zarejestrowany akt notarialny poświadczający dziedziczenie. Dlatego w pierwszej kolejności Czytelniczka powinna zająć się tą sprawą. Najszybciej będzie można uzyskać dokument u notariusza. Sprawa w sądzie zawsze będzie trwać nieco dłużej. Po uzyskaniu stosownego dokumentu należy załączyć go do wniosku o ujawnienie prawa własności odziedziczonej nieruchomości, który składa się do sądu właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
Trzeba także pamiętać, że sąd może wymierzyć opieszałemu właścicielowi grzywnę w wysokości od 500 zł do 10 tys. zł w celu spowodowania ujawnienia prawa własności. Na postanowienie sądu o nałożeniu grzywny przysługuje zażalenie. W razie ujawnienia prawa własności, grzywny nieuiszczone mogą być umorzone w całości lub części.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|