Gazeta Podatkowa nr 39 (1080) z dnia 15.05.2014
Zakup działki od spadkobiercy właściciela
Chcę kupić działkę budowlaną. Udało mi się wynegocjować dobrą cenę. Jednak okazało się, że osoba, z którą rozmawiałem, nie jest jeszcze wpisana do księgi wieczystej jako właściciel (jest spadkobiercą). Czy w takiej sytuacji mogę podpisać umowę? Bardzo zależy mi na czasie.
Po spełnieniu kilku warunków będzie to możliwe i bezpieczne. Zasadniczo nieruchomość kupuje się wyłącznie od osoby, która figuruje w księdze wieczystej jako właściciel. Wpis w księdze wieczystej właściciela nieruchomości ma bowiem takie znaczenie, że w stosunku do tego wpisu obowiązuje rękojmia wiary publicznej. Osoba, która kupuje nieruchomość od właściciela ujawnionego ma pewność, że zawiera transakcję z osobą uprawnioną i nawet gdyby później okazało się, że jest inaczej, to nabycie od osoby ujawnionej w księdze jest chronione przez prawo. W sytuacji opisanej w pytaniu kluczowe jest wykazanie następstwa prawnego po poprzednim właścicielu (wpisanym jeszcze do księgi wieczystej).
Dokumentem potwierdzającym, że sprzedawca jest właścicielem nieruchomości jest wypis z księgi wieczystej. Jeśli w księdze wieczystej figuruje inna osoba, właściciele muszą wykazać za pomocą dokumentów potwierdzających dziedziczenie, że nabyli spadek, w skład którego wchodzi nieruchomość, którą zamierzają sprzedać. Takim dokumentem jest prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku bądź zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony u notariusza.
W myśl przepisów do ujawnienia właściciela wystarcza, aby następstwo prawne po osobie wpisanej jako właściciel zostało wykazane odpowiednimi dokumentami. Stanowi o tym art. 34 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.). W przypadku prawa własności wystarczające jest, aby kupujący, czyli Czytelnik, przedstawił w sądzie dokumenty, które będą potwierdzać, że swoje prawo nabył od kogoś, kto był uprawniony do rozporządzenia nim, pomimo tego, że w księdze wieczystej nie był wpisany jako właściciel. W powyższy sposób własność nieruchomości przejdzie na kolejną osobę bez konieczności dokonywania wpisu na rzecz spadkobiercy, a co za tym idzie, bez przeprowadzenia postępowania wieczystoksięgowego w tym zakresie i ponoszenia związanych z tym kosztów oraz czekania na wydanie i uprawomocnienie orzeczenia w tej sprawie.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|