Gazeta Podatkowa nr 49 (1090) z dnia 18.06.2014
Usunięcie starej hipoteki z księgi wieczystej
W księdze wieczystej wpisana jest hipoteka na kwotę 1 grosza na rzecz banku, który nie istnieje. Jest to hipoteka wpisana jeszcze przed II wojną, której wartość w wyniku denominacji spadła po latach do 1 grosza. Chcemy doprowadzić do wykreślenia tej hipoteki. Jak to zrobić?
Aby doprowadzić do wykreślenia starej hipoteki, wpisanej na rzecz instytucji kredytowej zlikwidowanej po II wojnie, należy skontaktować się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Do zadań BGK należy wydawanie zezwoleń na wykreślenie hipotek ustanowionych na rzecz:
- instytucji kredytowych zlikwidowanych lub uznanych za zlikwidowane na podstawie dekretów z 1948 r.,
- Skarbu Państwa z tytułu:
- nabycia ziemi i inwentarza z Państwowego Funduszu Ziemi, utworzonego dekretem z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej,
- udzielonych w latach 1945-1990 kredytów i pożyczek na rozbiórkę i naprawę, wykończenie budowy, nadbudowę, remont i odbudowę budynków, na sprzedaż gruntów pod zabudowę oraz na sprzedaż przez państwo domów jednorodzinnych i wielorodzinnych,
- Skarbu Państwa lub podmiotów, których następcą jest Skarb Państwa, dokonanych przed dniem 1 września 1939 r.
Bank Gospodarstwa Krajowego na pisemny wniosek wydaje oświadczenie o zgodzie na wykreślenie takiej hipoteki. Do wniosku należy dołączyć kopię odpisu z księgi wieczystej - można go pobrać ze strony www.ms.gov.pl. Po uzyskaniu zgody BGK, można złożyć wniosek do sądu prowadzącego księgę wieczystą o wykreślenie hipoteki.
Prościej jest wykreślić hipotekę wpisaną na rzecz nadal istniejącego banku, która np. zabezpieczała kredyt bankowy. Po spłacie kredytu bank wystawi oświadczenie o zgodzie na wykreślenie hipoteki, które załącza się do wniosku do sądu.
Większy problem jest wtedy, gdy wierzyciel hipoteczny nie chce się zgodzić na wykreślenie hipoteki, mimo iż powinien to zrobić, bo kredyt czy pożyczka, które były zabezpieczone hipoteką, zostały już spłacone. Trzeba wtedy złożyć pozew o usunięcie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym w oparciu o art. 10 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.). Pozew składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości. Pozwanym jest wierzyciel hipoteczny.
Kłopotliwe są też takie przypadki, gdy nie ma kontaktu z wierzycielem hipotecznym. Można w takim przypadku wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie zezwolenia na złożenie zabezpieczonej hipoteką kwoty do depozytu sądowego. We wniosku należy zrzec się uprawnienia do odebrania świadczenia składanego do depozytu. Kolejnym krokiem jest wpłacenie kwoty do depozytu oraz złożenie wniosku o wydanie pokwitowania przyjęcia przedmiotu do depozytu sądowego. Prawomocne postanowienie sądu o zgodzie na złożenie kwoty do depozytu oraz pokwitowanie o dokonaniu wpłaty trzeba dołączyć do wniosku do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie hipoteki.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|