Gazeta Podatkowa nr 48 (1089) z dnia 16.06.2014
Mieszkanie w majątku wspólnym wbrew zapisom z aktu notarialnego
W czasie małżeństwa kupiliśmy z mężem mieszkanie. Przez cały czas służyło nam ono jako miejsce zamieszkania rodziny. Dopiero po latach zorientowałam się, że w akcie notarialnym umieszczono zapis, iż mieszkanie kupione zostało za pieniądze należące do majątku osobistego męża i tylko mąż jest kupującym. Czy będę mieć w ogóle prawo do tego mieszkania w razie rozwiązania małżeństwa?
Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Kupno mieszkania następuje za wspólne środki małżonków - np. pochodzące z oszczędności z wynagrodzeń, jednak w akcie notarialnym widnieje odmienny zapis. W konsekwencji tego również wpis w księdze wieczystej odpowiada treści aktu. Rozstrzygnięcie sporu, do kogo należeć będzie mieszkanie po rozwodzie może nastąpić dopiero wtedy, gdy ustali się, do czyjego majątku to mieszkanie należało.
Jeśli w małżeństwie obowiązuje wspólność ustawowa, zasadą jest, że wszystko co małżonkowie nabędą w czasie trwania związku małżeńskiego, razem bądź osobno, wchodzi do ich majątku wspólnego. Jeżeli właśnie w takich okolicznościach doszło do zakupu mieszkania, nie ma znaczenia, że w akcie notarialnym jako kupujący wpisany jest tylko mąż. Z mocy przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego prawo własności do tego mieszkania posiada również Czytelniczka. Często małżonek rości sobie prawa wyłącznego właściciela twierdząc, że mieszkanie zostało kupione "za jego pensje", zapominając przy tym, że pensje (dochody), które osiąga w ustroju wspólności majątkowej, stanowią majątek wspólny, a nie jego majątek osobisty. Tego rodzaju zapis w akcie notarialnym nie pozbawia zatem współmałżonka uzyskania praw do tego składnika majątku, choć niewątpliwie wymagać to będzie podjęcia dodatkowych działań.
W tym miejscu warto zauważyć, że nie można wykluczyć sytuacji, w której w małżeństwie z ustrojem wspólności majątkowej mieszkanie będzie faktycznie stanowić majątek osobisty tylko tego małżonka, który dokonał czynności prawnej (podpisał akt notarialny). Ale jest to sytuacja raczej wyjątkowa. Przykładowo, jeśli mąż Czytelniczki zgromadził środki przed ślubem i za te właśnie środki kupił mieszkanie dla siebie, wówczas (w drodze tzw. surogacji) mieszkanie stało się składnikiem jego majątku osobistego. Podobnie w sytuacji, gdy kupił nieruchomość np. za darowiznę, którą otrzymał od swoich rodziców (nawet gdy darowizna taka była uczyniona już w okresie małżeństwa).
Po ustaniu wspólności (np. po rozwodzie) każdy z małżonków może domagać się stosownego podziału majątku (każdy z byłych małżonków otrzymuje połowę z tego majątku).
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|