Gazeta Podatkowa nr 98 (1139) z dnia 8.12.2014
Do kiedy można nałożyć opłatę adiacencką?
Około 3 lata temu przy mojej działce wybudowano sieć kanalizacyjną. Ostatnio otrzymałem decyzję wójta, w której ustalono i nałożono na mnie opłatę adiacencką z tytułu wzrostu wartości nieruchomości związanego ze wspomnianą budową. Słyszałem, że po upływie 3 lat taka opłata nie może być już nałożona. Czy wobec tego muszę ją płacić?
Odpowiedź na pytanie Czytelnika wymaga ustalenia, kiedy zostały stworzone warunki do podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, gdyż z tym momentem rozpoczyna swój bieg trzyletni termin, po upływie którego, zgodnie z art. 145 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518 ze zm.), wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej jest nieuprawnione.
Powołany przepis określając trzyletni termin na wydanie rzeczonej decyzji, wiąże jego początek z dniem "stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej" oraz wymaga, aby w tym dniu obowiązywała uchwała rady gminy, określająca wysokość stawki procentowej, według której oblicza się opłatę. Ponieważ w przypadku różnych urządzeń wspominane stworzenie warunków do podłączenia nieruchomości może z przyczyn technicznych wyglądać w odmienny sposób, wskazywany przepis należy odczytywać w związku z art. 148b ust. 1 ustawy, według którego ustalenie, że zostały stworzone warunki do podłączenia nieruchomości do urządzeń infrastruktury technicznej, następuje na podstawie odrębnych przepisów. Odnośnie urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych owe odrębne przepisy zawiera ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. nr 123, poz. 858 ze zm.). W art. 15 ust. 4 stanowi ona, iż przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie nieruchomości do sieci, jeżeli są spełnione warunki przyłączenia określone w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków obowiązującym na terenie danej gminy oraz istnieją techniczne możliwości świadczenia usług.
Powyższe prowadzi do wniosku, iż ustalenie daty, z upływem której uprawnienie gminy do naliczenia Czytelnikowi opłaty adiacenckiej wygasło, wymaga zapoznania się z szeregiem dokumentów, w tym ze wspomnianym regulaminem uchwalanym przez radę gminy. Stworzenie warunków do podłączenia nieruchomości do wybudowanych urządzeń musi więc zawsze oznaczać rzeczywistą, techniczną możliwość owego podłączenia, a ponadto spełnienie dalszych przesłanek określonych w regulaminie, np. zawarcie umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym.
Jeśli decyzja nakładająca na Czytelnika obowiązek zapłaty opłaty adiacenckiej została wydana pomimo upływu 3 lat od ustalonej we wskazany sposób daty początkowej liczenia tego terminu, zasadne jest jej zakwestionowanie w drodze odwołania, a następnie - w razie potrzeby - w drodze skargi do sądu administracyjnego.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|