Gazeta Podatkowa nr 6 (1151) z dnia 19.01.2015
Wyłączenie dobrej wiary ksiąg wieczystych
Planuję kupno mieszkania. U pośrednika w obrocie nieruchomościami dowiedziałam się, że zapisy w księdze wieczystej nieruchomości nie zawsze chronią nabywcę lokalu. Kiedy nie obowiązuje rękojmia ksiąg wieczystych?
Rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych polega na tym, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe. Wynika to z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.). Z tego też powodu tak ważne jest zapoznanie się z aktualnym stanem księgi wieczystej przed kupnem nieruchomości. Jeśli więc zakup np. mieszkania nastąpi od osoby, która widnieje w księdze wieczystej jako właściciel, wówczas kupujący nabędzie własność tej rzeczy nawet gdyby okazało się, że sprzedający nie był właścicielem mieszkania.
Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nigdy nie rozciąga się na wpisy dokonane w dziale I-O (oznaczenie nieruchomości) księgi wieczystej, np. dotyczące powierzchni nieruchomości. Jeśli więc nieruchomość błędnie oznaczono, kupujący nabywa ją zgodnie z jej rzeczywistym oznaczeniem, a nie tym określonym w księdze wieczystej. Ponadto nie chroni rozporządzeń nieodpłatnych albo dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze. Zgodnie z definicją, w złej wierze jest ten, kto wie, że treść księgi wieczystej jest niezgodna z rzeczywistym stanem prawnym, albo ten, kto z łatwością mógł się o tym dowiedzieć. Chodzi tu głównie o przypadki, gdy kupujący zawiera umowę kupna z osobą wpisaną do księgi jako właściciel, ale wie, że ta osoba nie jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości (np. uzyskał tę wiedzę bądź od samego sprzedającego, bądź od osób trzecich).
Przed zakupem zawsze trzeba dokładnie sprawdzić zapisy w księdze wieczystej. Uwagę należy zwracać nie tylko na wpisy znajdujące się w księdze (np. obciążenia hipoteką w dziale IV), ale również na tzw. wzmianki (np. ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości).
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|