Gazeta Podatkowa nr 80 (1225) z dnia 5.10.2015
Poprawne uzasadnienie pozwu rozwodowego
Zamierzam wnieść sprawę o rozwód. Nie stać mnie na pomoc prawnika. Przykładowy wzór pozwu ściągnęłam z internetu. Niestety, uzasadnienie, które się w nim znajduje, nie odpowiada mojej sytuacji. Co powinnam zamieścić w pozwie, tak, aby sąd go nie odrzucił?
Pozew o rozwód, jak każdy pozew, musi przede wszystkim spełniać wymogi stawiane pismom procesowym. Przede wszystkim musi prawidłowo określać strony - powoda oraz pozwanego wraz z podaniem adresu zamieszkania. Należy go zaadresować do właściwego sądu okręgowego, musi być opatrzony datą oraz podpisany przez powoda. Pamiętać trzeba też o właściwym opłaceniu pozwu - opłata sądowa jest stała i wynosi 600 zł. Uzasadnienie pozwu jest również jednym z elementów formalnych. Brak uzasadnienia czy uzasadnienie niepełne mogą skutkować odrzuceniem pozwu.
Każde twierdzenie zamieszczone w pozwie powinno być udowodnione przy pomocy dokumentów, zeznań świadków czy też innych środków dowodowych.
Z treści uzasadnienia musi wynikać, że w danej sprawie wystąpiły przesłanki umożliwiające rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, tj. że w małżeństwie doszło do zupełnego (całkowitego) i trwałego rozpadu wszelkich więzi łączących małżonków (art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Ponadto rozwód nie może być orzeczony, jeśli wystąpi chociaż jedna z przeszkód rozwodowych. Przykładowo, sąd nie orzeknie rozwodu, jeśli w jego wyniku miałoby ucierpieć dobro wspólnego małoletniego dziecka małżonków. Jeżeli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, w uzasadnieniu pozwu trzeba przytoczyć argumenty odnoszące się do tego aspektu sprawy.
Powód musi wykazać, że w małżeństwie doszło do długotrwałego rozpadu więzi, że między małżonkami nie ma już uczuć, że zaprzestano wspólnego zamieszkiwania (albo że prowadzą zupełnie odrębne życia, mimo faktycznego przebywania w tym samym lokalu). Z uzasadnienia musi wynikać, że brak wspomnianych więzi między małżonkami nie jest spowodowany jedynie przejściowymi trudnościami, które dotykają każde małżeństwo. Rozpad tych więzi musi mieć charakter trwały, nieodwracalny.
W każdym pozwie sąd określa wysokość alimentów na wspólne małoletnie dziecko stron oraz sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad tym dzieckiem przez każdego z małżonków. Jeśli więc matka dziecka będzie domagać się przyznania opieki nad dzieckiem oraz alimentów w określonej wysokości, musi załączyć jako dowód zaświadczenie o osiąganych przez siebie zarobkach czy o uzasadnionych potrzebach dziecka.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|