Gazeta Podatkowa nr 21 (1271) z dnia 14.03.2016
Rozwód nie zawsze wymaga orzekania o winie
Planuję złożyć pozew o rozwód. Moje relacje z mężem od wielu lat nie są najlepsze. Obecnie mieszkamy w dwóch różnych lokalach. Czy istnieje możliwość rozwiązania małżeństwa bez dochodzenia, który z małżonków jest winny rozpadu związku?
Taka możliwość istnieje, jednak nie zależy wyłącznie od woli Czytelniczki.
Regułą jest, że w każdej sprawie rozwodowej sąd musi rozstrzygnąć, czy i który z małżonków jest winny rozpadowi małżeństwa. Stanowi o tym art. 57 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 2082). Jednakże bez winy rozwód może zostać orzeczony, jeśli takie zgodne żądanie złożą małżonkowie. Jeśli dojdzie już do orzeczenia rozwodu bez rozstrzygania kwestii winy, nastąpią skutki takie, jakby żaden z małżonków nie ponosił winy. Skutki te odnosić się będą przede wszystkim do obciążenia stron kosztami postępowania rozwodowego oraz określenia przesłanek zasądzenia alimentów na byłego małżonka (gdyby któryś z nich takie roszczenie przedstawiał - na etapie sprawy rozwodowej bądź w przyszłości). Zaniechanie rozstrzygania winy w postępowaniu rozwodowym ma niewątpliwie pewne zalety - rozpatrywanie sprawy jest znacznie krótsze niż wtedy, gdy strony obwiniają się nawzajem za to, co stało się w ich związku.
Zgoda na rozwód bez orzekania o winie nie sprowadza się jedynie do jednokrotnego oświadczenia małżonka. Należy rozumieć ją jako pewien stan woli, który może zostać zmieniony w określonym czasie. Może do tego dojść, o ile postępowanie rozwodowe jeszcze trwa. Jest to możliwe także po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji, tak długo, jak orzeczenie nie jest jeszcze prawomocne. Odwołanie (apelację) wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Z kolei uzasadnienie wyroku sporządza się zasadniczo na wniosek (żądanie) strony zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku. W sprawie o rozwód strona może odwołać w apelacji zgodę na zaniechanie orzekania o winie rozkładu pożycia, wyrażoną przed sądem pierwszej instancji (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 października 2006 r., sygn. akt III CZP 87/06).
Zgodne żądanie małżonków na rozwód bez orzekania o winie nie oznacza również, że muszą oni wspólnie sporządzić jakiś dokument czy tym bardziej podpisać razem pozew rozwodowy. Niemniej jednak zdarza się, że dla wyraźnego zaakcentowania swojej woli małżonkowie decydują się na wspólne złożenie podpisów pod treścią pozwu.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|