Gazeta Podatkowa nr 34 (1284) z dnia 28.04.2016
Nadzór nad opiekunem prawnym
Mój siostrzeniec został powołany na opiekuna prawnego swojej babci. Moim zdaniem zaczął jednak dopuszczać się pewnych nadużyć, głównie w zarządzaniu majątkiem babci, który jest niemały. Czy taki opiekun osoby ubezwłasnowolnionej podlega jakiejś kontroli? Jeśli tak, to na czym ona polega i kto ją wykonuje?
Opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej podlega nadzorowi ze strony sądu. Zadaniem opiekuna jest sprawowanie pieczy nad osobą oraz majątkiem ubezwłasnowolnionego. W myśl ogólnej zasady, we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku ubezwłasnowolnionego, opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego. Wynika to z art. 156 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Czynności polegające przykładowo na obciążeniu nieruchomości należącej do ubezwłasnowolnionego czy sprzedaży istotnych składników jego majątku należą niewątpliwie do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Dlatego do ich dokonania potrzebna jest uprzednia zgoda sądu opiekuńczego.
Opiekun nie może reprezentować osoby znajdującej się pod jego opieką m.in. przy czynnościach prawnych pomiędzy taką osobą a nim samym. Dotyczy to nie tylko umów, ale również działań podejmowanych w sądzie, a więc reprezentowania ubezwłasnowolnionego w tego rodzaju sprawach. Zakaz ten służy eliminowaniu ryzyka nadużyć, do jakich mogłoby dochodzić w sytuacji, gdy jedną stroną umowy jest opiekun działający we własnym imieniu, a drugą - opiekun działający w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej, znajdującej się pod jego opieką.
Sąd opiekuńczy wykonuje nadzór nad sprawowaniem opieki, zaznajamiając się bieżąco z działalnością opiekuna oraz udzielając mu wskazówek i poleceń. Może żądać od opiekuna wyjaśnień we wszelkich sprawach należących do zakresu opieki oraz przedstawienia dokumentów związanych z jej sprawowaniem. Opiekun obowiązany jest, w terminach oznaczonych przez sąd opiekuńczy, nie rzadziej niż co roku, składać temu sądowi sprawozdania dotyczące osoby pozostającego pod opieką oraz rachunki z zarządu jego majątkiem. Sąd bada sprawozdania i rachunki opiekuna pod względem rzeczowym i rachunkowym, zarządza w razie potrzeby ich sprostowanie i uzupełnienie oraz orzeka, czy i w jakim zakresie rachunki zatwierdza.
Jeśli Czytelnik będzie posiadał uzasadnione podejrzenia, że faktycznie siostrzeniec dopuszcza się nieprawidłowości przy wykonywaniu powierzonych mu zadań, może o tym powiadomić sąd, który będzie mógł również z urzędu podjąć określone działania wobec opiekuna.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|