Gazeta Podatkowa nr 63 (1313) z dnia 8.08.2016
Zaległe alimenty dla dziecka
Zostałem pozwany o alimenty. Była żona, która zastępuje moje dziecko przed sądem, domaga się zapłaty alimentów na przyszłość oraz zaległych za ostatnie 3 lata. Jednocześnie wykazuje tylko, jakie są bieżące potrzeby dziecka. Czy odnośnie tych zaległych alimentów nie powinna udowodnić, jak to wyglądało wówczas i w jakim zakresie jego potrzeby nie były wówczas zaspokojone?
W myśl art. 137 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 2082 ze zm.) sąd może zasądzić alimenty za okres przed wniesieniem powództwa, tylko jeśli w tym czasie potrzeby uprawnionego pozostawały niezaspokojone.
Regulacja ta ma związek z zasadą przedawnienia roszczeń majątkowych, która dotyczy także roszczeń alimentacyjnych. Termin przedawnienia w tym przypadku określa art. 137 § 1 K.r.o. wskazując na 3 lata. Należy przy tym zwrócić uwagę, że przedawnieniu w tym terminie ulega tylko roszczenie o świadczenia alimentacyjne, a nie samo prawo do alimentów, które wygasa w odniesieniu do dziecka z chwilą osiągnięcia przez nie samodzielności (art. 133 § 1 K.r.o.). Ponadto bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom przez cały czas trwania władzy rodzicielskiej. Wynika to z art. 121 pkt 1 Kodeksu cywilnego.
Oznacza to, że przedawnienie biegnie tylko wówczas, gdy władza rodzicielska nie przysługuje obojgu rodzicom (w wyniku jej zawieszenia, pozbawienia lub osiągnięcia przez dziecko pełnoletności), a także wtedy, gdy władza ta nie przysługuje temu z nich, od którego dziecko dochodzi alimentów.
Przyznanie alimentów za okres zaległy wymaga wykazania, że potrzeby dziecka nie były w tym czasie zaspokojone.
W związku z tym niedochodzone we właściwym czasie roszczenie alimentacyjne wygasa. Natura prawna alimentów polega bowiem na dostarczaniu uprawnionemu środków utrzymania na bieżąco, a żądanie dotyczące czasu minionego może być uwzględnione tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy ma na względzie niezaspokojone potrzeby uprawnionego lub wykonanie zobowiązań zaciągniętych przez niego względem osoby trzeciej, np. zapłata zaległego czynszu najmu mieszkania, zwrot pożyczki zaciągniętej na zakup środków żywności czy na leczenie (por. uchwała 7 Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1949 r., sygn. akt C 389/49). Obowiązek wykazania tych okoliczności ciąży na stronie powodowej.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|