Gazeta Podatkowa nr 82 (1332) z dnia 13.10.2016
Odszkodowanie jako składnik majątku we wspólności ustawowej
W sądzie toczy się z mojego powództwa sprawa o wypłacenie odszkodowania w związku z wypadkiem komunikacyjnym. Domagam się również zadośćuczynienia za krzywdę, cierpienie, którego doznałam w związku z tym zdarzeniem. Jestem w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej. Moje relacje z mężem nie są najlepsze, od miesiąca nie mieszkamy już razem. Czy odszkodowanie i zadośćuczynienie, które otrzymam, będzie moim majątkiem, czy majątkiem wspólnym?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że nie każde świadczenie, które nazywane jest odszkodowaniem, ma taki prawny charakter. Ponadto różna może być przyczyna przyznania odszkodowania i tym samym jego przynależność do określonego majątku.
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Taka jest zatem reguła. Natomiast przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Przedmioty należące do majątku osobistego określa art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 2082 ze zm.). Co ważne, ma on charakter zamknięty, co oznacza, że jeśli dana rzecz (prawo) nie jest wskazana we wspomnianym katalogu, należeć będzie do majątku wspólnego małżonków.
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (art. 33 pkt 6 K.r.o.). Nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość. Wynika to z faktu, iż taka renta zastępuje bądź uzupełnia wynagrodzenie, które małżonek otrzymywał przed zdarzeniem (np. wypadkiem), a pobrane wynagrodzenia za pracę i inne dochody z działalności zarobkowej małżonków zasilają zawsze majątek wspólny.
Wspomniane w pytaniu zadośćuczynienie za cierpienie, poczucie krzywdy, niewątpliwie zasili majątek osobisty Czytelniczki. Natomiast jeśli odszkodowanie, którego dochodzi Czytelniczka, dotyczy np. uszkodzenia pojazdu, wówczas powiększy ono majątek wspólny.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|