Gazeta Podatkowa nr 5 (1359) z dnia 16.01.2017
Dwa tryby ustalenia ojcostwa
Przez kilka lat pozostawałem w związku pozamałżeńskim. Po rozstaniu z partnerką dowiedziałem się, że jest ona w ciąży. Wiem, że to moje dziecko, jednak partnerka uznała, że nie chce, bym pełnił rolę ojca. Czy mam jakąś szansę na to, abym z prawnego punktu widzenia był ojcem dla tego dziecka?
W przypadku związków nieformalnych określenie ojcostwa wymaga dokonania tzw. ustalenia ojcostwa.
Wyróżnia się dwa tryby ustalenia ojcostwa - administracyjny oraz sądowy. Jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy domniemanie takie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie ojcostwa, albo na mocy orzeczenia sądu. Stanowi o tym art. 72 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 2082 ze zm.). Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna. Oznacza to, że w tym przypadku konieczne jest współdziałanie ze strony matki dziecka. Co istotne, można uznać ojcostwo przed urodzeniem się dziecka już poczętego.
Do uznania ojcostwa potrzeba współdziałania ze strony matki dziecka.
Jeśli nie dojdzie do skorzystania z trybu administracyjnego bądź matka dziecka nie wyrazi na to zgody, pozostaje jedynie ustalenie ojcostwa w trybie procesu cywilnego. Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności. W toku takiej sprawy na domniemanym ojcu, domagającym się uznania go za ojca dziecka, spoczywać będzie ciężar udowodnienia faktów przemawiających za tym, że jest ojcem dziecka. W tej kwestii pomocne będzie domniemanie nakazujące przyjąć, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka. Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje - przeciwko dziecku. Ani matka, ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z powyższym żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|