Gazeta Podatkowa nr 32 (1386) z dnia 20.04.2017
Zmiana ustroju majątkowego a obowiązki małżeńskie
Mąż zaproponował mi podpisanie intercyzy i zmianę ustroju majątkowego ze wspólności na rozdzielność. Czy zmiana ustroju będzie oznaczać, że każdy z małżonków będzie dbał wyłącznie o siebie, zarówno w kwestiach majątkowych, jak i rodzinnych?
NIE. Podpisanie małżeńskiej umowy majątkowej nie sprawia, że na małżonkach nie będą ciążyć obowiązki związane z dbaniem o szeroko pojętą rodzinę. Zmiana ustroju majątkowego powoduje modyfikacje w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania wobec wierzycieli, zarządzania majątkiem, przynależności składników majątkowych do określonego majątku. Należy jednak pamiętać, że wiele obowiązków, nie tylko osobistych, ale i majątkowych, nie zależy od rodzaju ustroju majątkowego, tym samym są aktualne nie tylko we wspólności ustawowej, ale również np. przy rozdzielności majątkowej.
W myśl przepisów małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Stanowi o tym art. 23 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Oboje małżonkowie zobowiązani są, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Wskazana regulacja znajduje się w dziale II Kodeksu, który reguluje podstawowe prawa i obowiązki małżonków, a nie w dziale III, który odnosi się do małżeńskich ustrojów majątkowych. Z powyższego jednoznacznie wynika zatem, że pomimo tego, iż po wprowadzeniu rozdzielności majątkowej każdy z małżonków zarządza sam swoim majątkiem, wynagrodzenie za pracę oraz inne dochody trafiają wyłącznie do prywatnych majątków każdego z nich, to nadal muszą oni przekazywać środki z tych majątków na potrzeby rodziny.
Przy czym warto pamiętać, że nawet w rozdzielności majątkowej małżonkowie za niektóre zobowiązania będą odpowiadać wspólnie. Oboje małżonkowie są bowiem odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Chodzi tu np. o opłaty za przedszkole dzieci, dostawę prądu do domu, zakupy podstawowych produktów dla potrzeb rodziny.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|