Gazeta Podatkowa nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017
Jakich składników nie może obejmować rozszerzona wspólność majątkowa?
Od początku małżeństwa obowiązywała w naszym związku wspólność majątkowa. Mąż posiada duży majątek osobisty, na który składają się pieniądze sprzed ślubu, a także spadek po rodzicach. Chcieliśmy podpisać intercyzę, dzięki której nasza wspólność zostanie jeszcze bardziej rozszerzona. Podobno obowiązują w tym zakresie jakieś ograniczenia. Czego zatem ta wspólność nie może objąć?
Rzeczywiście, rozszerzenie ustawowej wspólności majątkowej nie może dotyczyć każdego składnika majątku. Do majątku wspólnego trafiają rzeczy i prawa nabyte przez małżonków razem bądź oddzielnie przez każdego z nich. Dotyczy to w szczególności pobranych wynagrodzeń za pracę czy dochodów z działalności zawodowej. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową m.in. rozszerzyć lub ograniczyć.
Przepisy nie pozwalają na rozszerzenie wspólności majątkowej na:
1) przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny,
2) prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
3) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
4) wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
5) niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.
Przewiduje tak art. 49 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682). W razie wątpliwości uważa się, że przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków nie zostały włączone do wspólności.
Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.
Jeżeli wierzytelność powstała przed rozszerzeniem wspólności, wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden małżonek, może żądać spłacenia swojej należności także z tych przedmiotów majątkowych, które należałyby do majątku osobistego dłużnika, gdyby wspólność majątkowa nie została rozszerzona. Rozszerzenie wspólności majątkowej nie jest zatem sposobem "ucieczki" dłużnika (małżonka) przed wykonaniem ciążącego na nim zobowiązania.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|