Gazeta Podatkowa nr 85 (1022) z dnia 24.10.2013
Wniosek o podział majątku wspólnego małżonków
W moim małżeństwie obowiązywała wspólność majątkowa. Kilka miesięcy temu wzięłam z mężem rozwód, jednak do dnia dzisiejszego nie podzieliliśmy jeszcze formalnie naszego majątku wspólnego. Co zrobić, gdy drugi z byłych małżonków nie chce zgodzić się na podział?
W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak złożenie wniosku do sądu. Podział majątku dorobkowego może nastąpić zarówno w formie umowy, jak i w trybie sądowym.
Tego rodzaju sprawa będzie się toczyć w tzw. trybie nieprocesowym, co oznacza, że nie składa się pozwu, ale wniosek, który wszczyna stosowne postępowanie. Zasadniczo każdy (były) małżonek posiada równe udziały w majątku wspólnym. Wyjątkowo można domagać się przyznania większej części (a więc dokonania nierównego podziału), jednakże muszą zaistnieć ku temu ważne powody. W takim przypadku (były) małżonek może domagać się, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczyniał się do powstawania tego majątku. Trzeba pamiętać, że przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
Rozstrzygnięcie tej kwestii, tj. czy podział nierówny jest dopuszczalny, będzie mieć miejsce w tej samej sprawie sądowej. Podobnie w tym postępowaniu dochodzi do rozliczenia wszelkich nakładów i wydatków poczynionych z jednego majątku na drugi (ze wspólnego na osobisty i z osobistych na wspólny). Stanowi o tym art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Tę samą regulację stosuje się do sytuacji, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.
Sprawa sądowa nie zawsze jest droższa niż dział majątku w drodze umowy. Wniosek sądowy należy wnieść do sądu właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotów tworzących ten majątek. Od takiego wniosku należy wnieść opłatę sądową w wysokości 1 tys. zł. Jeśli do majątku wchodzi nieruchomość, jej podział wymaga umowy w formie aktu notarialnego. Taksa notariusza uzależniona jest od wartości nieruchomości. Przy dziale sądowym opłata nie jest stosunkowa (zależna od wartości), a ma charakter stały.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|