Gazeta Podatkowa nr 15 (1056) z dnia 20.02.2014
Alimenty aktualne nawet po kilkuletniej przerwie
Mama płaciła na mnie alimenty dopóki chodziłem do szkoły. Po ukończeniu 18. roku życia wyjechałem za granicę do pracy. Wówczas sam się utrzymywałem. Po dwóch latach wróciłem do kraju. Chcę teraz uzupełnić wykształcenie, myślę o studiach. Czy mam szansę na alimenty od rodzica?
TAK. To że rodzic nie płacił przez pewien czas alimentów nie znaczy, że gdy zmienią się okoliczności, nie może być ponownie zobowiązany do łożenia na dziecko. Przepis stanowi, że rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, gdy nie jest ono jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Alimentować nie trzeba tylko wtedy, gdy dziecko posiada własny majątek (np. odziedziczony po dziadkach) i dochody z tego majątku wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Żaden przepis nie uchyla bowiem obowiązku płacenia alimentów z chwilą, gdy dziecko osiągnie pełnoletność. Rodzic musi to czynić także później, jeśli dziecko podjęło naukę i z powodzeniem kończy poszczególne jej etapy (np. zalicza semestry na studiach). Wynika to z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.). Jeśli jednak dziecko podjęło pracę, to można oczekiwać, że będzie się samodzielnie utrzymywać.
W sytuacji gdy Czytelnik chce wrócić do edukacji, ma prawo domagać się pomocy od rodziców. Jej zakres zawsze zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka) i możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego (rodzica). Jeśli da się to pogodzić z nauką (zwłaszcza na końcowym jej etapie), można również oczekiwać, że Czytelnik przejmie na siebie choćby częściowo ciężar własnego utrzymania (np. podejmując pracę w niewielkim wymiarze czasu), zwłaszcza gdy tryb nauki i pozostałe okoliczności będą przemawiać za słusznością takiego rozwiązania.
O tym ostatnim warto pamiętać zwłaszcza w kontekście możliwości uchylenia się rodzica od alimentów na pełnoletnie dziecko. Rodzice mogą to zrobić, jeżeli alimenty są połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się (art. 133 § 3 K.r.o.). Jeśli więc sytuacja rodzica będzie skrajnie trudna, nie jest wykluczone, że Czytelnik mógłby być pozostawiony bez finansowej pomocy.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|