Gazeta Podatkowa nr 21 (1062) z dnia 13.03.2014
Prawo do kontaktu z dzieckiem po rozwodzie
Żona wytoczyła mi sprawę rozwodową. Mam świadomość różnego rodzaju zaniedbań i przewinień z mojej strony, dlatego spodziewam się, że zostanę uznany za winnego rozpadu małżeństwa. Żona zakomunikowała mi jednak, że w takiej sytuacji nie będę mieć prawa do kontaktów z naszymi dzieci. Czy rzeczywiście tak może być?
Stanowisko żony Czytelnika nie jest prawidłowe. Rodzice oraz inni bliscy krewni mają prawo utrzymywać ze sobą kontakt. Nie potrzeba do tego żadnych regulacji w wyroku rozwodowym czy innym orzeczeniu sądu. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z nim (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej (telefon, internet). Wynika to z art. 113 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.).
Jeśli rodzice bądź krewni i rodzice nie mogą dojść do porozumienia i jeśli wymaga tego dobro dziecka, sąd może podjąć rozstrzygnięcie dotyczące utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd nie jest niczym ograniczony w podejmowaniu takiej decyzji, jedynie musi kierować się dobrem dziecka. Przykładowo, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania (np. skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną), może nakazać rodzicowi umożliwienie osobistego kontaktu dziecka z drugim rodzicem w określonym dniu tygodnia, we wskazanych godzinach. Sąd może również nakazać rodzicowi sprawującemu opiekę nad dzieckiem umożliwienie innych form komunikacji na odległość (rozmów telefonicznych bądź e-maili). Jednocześnie może wskazać sposób kontroli wykonania wydanych zarządzeń. Oczywiście tego rodzaju rozstrzygnięcia mogą znaleźć się w wyroku rozwodowym, jednak tylko wtedy, gdy istnieją wskazane przyczyny.
Warto więc, aby Czytelnik złożył do sądu wniosek o ustalenie określonego sposobu utrzymywania kontaktów z dziećmi, wskazując na rozwiązanie, które będzie dla niego satysfakcjonujące. Taki dokument powinien szczegółowo określać nie tylko kiedy, ale w jakiej formie takie kontakty miałyby się odbywać.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|