Gazeta Podatkowa nr 64 (1105) z dnia 11.08.2014
Czy rodzeństwo może dochodzić od siebie alimentów?
Moja sytuacja finansowa mocno się pogorszyła. Straciłem pracę, w związku z chorobą nie mogę być aktywny jak kiedyś. Otrzymywana pomoc socjalna nie pozwala mi żyć godnie czy nawet spłacać wszystkich zobowiązań. Nie mam dzieci, nie jestem żonaty. Jedyną bliską mi osobą jest moja siostra. Czy mogę z prawnego punktu widzenia dochodzić od niej alimentów? Czy może pomoc rodzeństwu to jedynie kwestia natury moralnej?
W pewnych sytuacjach finansowa pomoc rodzeństwa może przybrać charakter zobowiązania natury prawnej, a nie jedynie powinności moralnej, podyktowanej względami słuszności. Już ogólny przepis stanowi, że obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Stanowi o tym art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.). Nie wszystkie te osoby są zobowiązane do alimentacji w tym samym momencie czy w tej samej wysokości. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem. Jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Natomiast krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym (zatem nie w częściach arytmetycznie równych).
Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności (np. siostry) powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności (np. dziecka czy rodzica) albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej alimentów na czas jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Przykładowo gdyby była trójka rodzeństwa i jedno z nich popadało w niedostatek, dwójka z nich będzie musiała płacić alimenty na rodzeństwo nie "po równo", ale w takim zakresie, w jakim każde z nich może wykonywać ten obowiązek, stosownie do swoich zarobków, posiadanego majątku, ilości osób na utrzymaniu itd. - chodzi zatem o całokształt sytuacji majątkowo-zarobkowej.
W przypadku rodzeństwa stosuje się ogólną regułę, w myśl której alimenty należą się tylko wtedy, gdy brat (siostra) popadł w niedostatek. Osoba znajduje się w niedostatku, jeśli nie może własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Warto jednak dodać, że te potrzeby to nie tylko potrzeby bytowe, socjalne, ale również takie, które pozwalają uprawnionemu żyć godnie i spełniać, choćby w niewielkim zakresie, potrzeby nieco wyższego rzędu (np. kulturalne).
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|