Gazeta Podatkowa nr 73 (1114) z dnia 11.09.2014
Zmiana ustroju majątkowego niezależnie od woli małżonka
Wkrótce zawieram związek małżeński. Nie chcemy z mężem wprowadzać innego ustroju majątkowego niż wspólność. Jednak dowiedziałam się, że w pewnych przypadkach możemy zostać zmuszeni do tego, aby ustrój zmienić, m.in. z uwagi na długi firmy przyszłego męża. Czy to prawda? Czy faktycznie może dojść do zmiany ustroju wbrew woli choćby jednego małżonka?
TAK. W wyjątkowych sytuacjach może dojść do wprowadzenia tzw. przymusowego ustroju majątkowego. Ustrojem przymusowym jest rozdzielność majątkowa. Zasadniczo to małżonkowie decydują o tym, jaki ustrój majątkowy obowiązuje w ich małżeństwie i podpisując intercyzę mogą dokonać odpowiednich zmian. Jednakże w pewnych wyjątkowych sytuacjach do zmiany ustroju może dojść wbrew woli jednego z małżonków, czy nawet obojga.
Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Przykładowo, jeśli małżonek trwoni wspólny majątek, nie współdziała w jego zarządzaniu, sprawia nieustanne i poważne kłopoty, sąd może wyłączyć wspólność majątkową i wprowadzić rozdzielność, wbrew woli drugiego małżonka. W tym przypadku nowy ustrój wprowadzany jest więc za zgodą jednego małżonka (na jego wniosek), ale wbrew woli drugiego małżonka.
Ponadto ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej może żądać także wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że nie może uzyskać od niego zapłaty swojej należność i gdy sytuacja wymagać będzie dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Takie ryzyko istnieje najczęściej wtedy, gdy dług powstał na skutek zawarcia umowy przez jednego małżonka, bez zgody współmałżonka. Wówczas wierzyciel formalnie nie może zająć całego majątku wspólnego. Dlatego wcześniej, jeśli nie uzyska spłaty (głównie z majątku osobistego dłużnika), musi doprowadzić do ustanowienia rozdzielności majątkowej. Stanowi o tym art. 52 § 1a Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.).
Rozdzielność powstaje w pewnym sensie "niezależnie" od woli małżonków, gdy sąd orzeka sądową separację. Nawet jeśli małżonek nie zamieścił stosownego żądania w pozwie czy wniosku, skutek ten nastąpi z mocy prawy (co ważne, po zniesieniu separacji co do zasady wspólność powraca, chyba że małżonkowie postanowią inaczej). Również z mocy prawa dochodzi do powstania rozdzielności w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków (art. 53 § 1 K.r.o.). Jednakże w razie uchylenia ubezwłasnowolnienia, a także umorzenia, ukończenia lub uchylenia postępowania upadłościowego, między małżonkami powstaje (ponownie) ustawowy ustrój majątkowy.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|