Gazeta Podatkowa nr 90 (1131) z dnia 10.11.2014
Wytoczenie sprawy o ustalenie ojcostwa przez pełnoletnie dziecko
Po osiągnięciu pełnoletności mama powiedziała mi, że jej mąż (formalnie mój ojciec) nie jest moim biologicznym rodzicem. Sprawa o formalne ustalenie ojcostwa biologicznego ojca nigdy nie została wszczęta. Czy mam prawo działać w tej sprawie? Do tej pory nie mogłem, gdyż byłem osobą niepełnoletnią.
TAK, o ile Czytelnik zachowa termin na wniesienie powództwa. Jeśli formalnie ojcostwo mężczyzny, który nie jest biologicznym ojcem, jest uregulowane, trzeba w pierwszej kolejności doprowadzić do zaprzeczenia ojcostwa. Do czasu osiągnięcia pełnoletności dziecko nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, w tym zdolności do czynności sądowych. Jednak po ukończeniu 18. roku życia (a więc po uzyskaniu pełnoletności) ma prawo wnieść do sądu stosowny pozew. Jest to jego własne uprawnienie, całkowicie niezależne od uprawnienia matki. Pozew można złożyć w ciągu trzech lat, licząc od dnia, w którym dziecko stało się pełnoletnie. Stanowi o tym art. 70 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.
Samo powództwo powinno być wytoczone przeciwko mężowi matki i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko jej mężowi. Jeżeli mąż matki nie żyje, powództwo powinno być wytoczone przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. Sądem właściwym w tej sprawie będzie sąd rejonowy miejsca zamieszkania pozwanego bądź miejsca zamieszkania uprawnionego (powoda dochodzącego zaprzeczenia ojcostwa).
Dopiero po zakończeniu sprawy o zaprzeczenie ojcostwa istnieje możliwość formalnego ustalenia ojcostwa innego mężczyzny, czy to poprzez uznanie ojcostwa, czy też na mocy orzeczenia sądu. W każdej z tego typu spraw sądowych kluczowym będzie przedstawienie dowodów i uzasadnienie pozwu. Wszelkie twierdzenia powinny być poparte wiarygodnymi dowodami (z dokumentów, zeznań świadków itp.).
Pełnoletnie dziecko może samo wytoczyć sprawę o ustalenie ojcostwa.
Czytelnik musi jednak pamiętać, że tego rodzaju sprawy należą do bardzo trudnych. Często w toku postępowania pojawia się konieczność przeprowadzenia dowodów o charakterze medycznym - np. z grupowego badania krwi czy z porównania kodu DNA. Warto więc, aby przed wytoczeniem powództwa skonsultować się z prawnikiem.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|