Gazeta Podatkowa nr 23 (1168) z dnia 19.03.2015
Wymagany wiek do bycia rodzicem adopcyjnym
Postanowiliśmy z mężem ubiegać się o możliwość adopcji dziecka. Mój mąż jest ode mnie dużo starszy. Czy przepisy przewidują jakiś maksymalny wiek dla rodzica adopcyjnego?
Przepisy formułują bardzo wiele warunków dotyczących możliwości dokonania adopcji dziecka. Niektóre z nich dotyczą rodzica adoptującego, inne dziecka adoptowanego, a jeszcze inne rodziców biologicznych. Zgodnie z ustawą przysposobić (zaadoptować) można jedynie osobę małoletnią, a więc zanim ukończy ona 18. rok życia. Stanowi o tym art. 114 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wymóg małoletności powinien być spełniony w dniu złożenia wniosku o przysposobienie. Jeśli zatem w wyniku długotrwałej procedury w międzyczasie dziecko ukończy 18. rok życia, nie będzie miało to wpływu na sprawę adopcyjną.
Odnosząc się do pytania Czytelniczki należy wskazać, że nie przewiduje się jakiegoś maksymalnego wieku dla rodzica adopcyjnego. Jednakże przepis stwierdza, że między przysposabiającym a przysposobionym powinna istnieć odpowiednia różnica wieku (art. 1141 § 2 K.r.o.). Jest to konsekwencją faktu, iż skutkiem adopcji jest powstanie takich więzi prawnych, jakie istnieją pomiędzy naturalnymi rodzicami a dziećmi. Dlatego różnica nie może być ani za mała, ani też za duża. W rodzinie adopcyjnej powinny bowiem panować warunki najbardziej zbliżone do tych, które można spotkać w rodzinach biologicznych. Przepis nie posługuje się precyzyjnym wskazaniem liczby lat różnicy między adoptującym a adoptowanym, czy nawet nie podaje ich w jakimś przedziale. Używa pojęcia nieprecyzyjnego - różnica ma być "odpowiednia". W praktyce chodzi tu o różnicę co najmniej 18 lat i nie więcej niż lat 40.
Z oczywistych względów od rodzica adopcyjnego, oprócz odpowiedniego wieku, wymaga się pełnej zdolności do czynności prawnych. Ważne są kwalifikacje osobiste przyszłego rodzica, które winny uzasadniać przekonanie, że będzie należycie wywiązywał się z obowiązków przysposabiającego. Przyszły rodzic powinien zasadniczo posiadać również opinię kwalifikacyjną oraz świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny.
Sama duża różnica wieku między małżonkami zamierzającymi adoptować dziecko nie powinna stanowić żadnej przeszkody w przysposobieniu dziecka, jeśli chociaż jeden z rodziców jest na tyle młody, że spełniony jest warunek "odpowiedniej" różnicy wobec dziecka. Warto pamiętać, że procedura adopcyjna jest bardzo złożona i przede wszystkim długotrwała. Jednym z pierwszych etapów na drodze do adopcji są wstępne rozmowy w ośrodku adopcyjnym.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|