Gazeta Podatkowa nr 55 (1200) z dnia 9.07.2015
Skuteczność ślubu konkordatowego na gruncie prawa państwowego
Kilka miesięcy temu brałam ślub w tzw. trybie konkordatowym. Wcześniej dopełniłam wszelkich formalności i uzyskałam z przyszłym mężem zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego o zdolności do zawarcia małżeństwa. Okazało się, że z uwagi na błędy duchownego i nieterminowe poinformowanie urzędu stanu cywilnego o zawarciu małżeństwa, na gruncie prawa państwowego nie jesteśmy w ogóle małżonkami. Czy to możliwe?
TAK. Zawarcie małżeństwa w tzw. trybie konkordatowym pozwala w ramach jednej uroczystości (formalnie - procedury) zawrzeć związek małżeński, który jest skuteczny zarówno na gruncie prawa kościoła (związku wyznaniowego), jak i na gruncie państwowym. Konieczne do tego jest przede wszystkim posiadanie przez nupturientów (przyszłych małżonków) zaświadczeń wydanych przez urząd stanu cywilnego stwierdzających brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci.
Jednakże, aby wspomniany wcześniej skutek na gruncie prawa państwowego wystąpił, duchowny musi dopełnić określonych formalności. Niezwłocznie po złożeniu oświadczeń o zawarciu małżeństwa, ma on obowiązek sporządzić zaświadczenie stwierdzające, że oświadczenia zostały złożone w jego obecności, przy zawarciu związku małżeńskiego podlegającego prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego. Podpisują je: duchowny, małżonkowie i dwaj pełnoletni świadkowie. Co więcej, zaświadczenie to, wraz z zaświadczeniem sporządzonym przez kierownika USC, duchowny przekazuje do urzędu stanu cywilnego przed upływem 5 dni od dnia zawarcia małżeństwa. Stanowi o tym art. 8 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 583). Przyjmuje się, że nadanie jako przesyłki poleconej w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z przekazaniem do urzędu stanu cywilnego. Jeżeli zachowanie tego terminu nie jest możliwe z powodu siły wyższej, bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas trwania przeszkody. Przy obliczaniu biegu terminu nie uwzględnia się dni uznanych ustawowo za wolne od pracy.
Niedochowanie powyższego terminu jest na gruncie prawa państwowego doniosłe w skutkach. W myśl przepisów kierownik urzędu stanu cywilnego sporządza akt małżeństwa, jeżeli stwierdzi, że zachowany został termin, o którym mowa w art. 8 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeżeli nie zachowano wskazanego terminu, kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia sporządzenia aktu małżeństwa. Wynika to z art. 87 ust. 5 Prawa o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1741 ze zm.).
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|