Gazeta Podatkowa nr 78 (2161) z dnia 26.09.2024
Obowiązek podatkowy przy zachowku
Dwa miesiące temu zmarła moja mama. Cały spadek zapisała swojemu wieloletniemu przyjacielowi. W testamencie nie ma żadnej informacji o tym, bym został wydziedziczony. Dowiedziałem się, że w takiej sytuacji mogę domagać się od spadkobiercy zachowku. Czy będę mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego i nie płacić podatku od dziedziczenia, skoro zachowek zostanie wypłacony przez osobę, z którą nie jestem spokrewniony?
TAK. Zgodnie z przepisami podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy (praw) m.in. tytułem zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu. Wynika to z art. 1 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2024 r. poz. 596). Czytelnik jest osobą, która należy do tzw. zerowej grupy podatkowej (jest zstępnym spadkodawcy), zatem może skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego i podatku nie płacić. Kluczowe jest, aby dokonał zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku zachowku obowiązek ten powstaje z chwilą zaspokojenia roszczenia (art. 6 ust. 1 pkt 2a ustawy). Jeżeli nabycie następuje w częściach, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą nabycia poszczególnych części.
Zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD-Z2. W dokumencie tym wskazuje się m.in. tytuł nabycia oraz rynkową wartość otrzymanego przysporzenia. Istotne jest także wskazanie stosunku osobistego nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte określone prawa. Co ważne dla Czytelnika, w przypadku zachowku chodzi o relację uprawnionego do zachowku względem spadkodawcy, a nie spadkobiercy czy innej osoby, która spełnia roszczenie o zachowek.
Należy pamiętać, że obowiązek zgłoszenia, o którym mowa powyżej, nie obejmuje sytuacji, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron, a także, gdy wartość majątku ostatnio nabytego doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby lub po tej samej osobie w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok, nie przekracza tzw. kwoty wolnej, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy. Obecnie jest to kwota 36.120 zł.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|