Gazeta Podatkowa nr 37 (2120) z dnia 6.05.2024
Wydanie zaświadczenia o niekaralności po ukaraniu grzywną
Ukarano mnie grzywną za popełnienie przestępstwa, występku. Szukam pracy, ale mój przyszły pracodawca wymaga ode mnie przedłożenia zaświadczenia o niekaralności. Czy ukaranie grzywną, którą zapłaciłam, będzie stanowić przeszkodę w uzyskaniu takiego zaświadczenia? Gdzie powinnam złożyć wniosek w tej sprawie i jakie koszty związane są z uzyskaniem tego dokumentu?
Informacja o ukaraniu karą grzywny za popełnienie przestępstwa jest ujawniana w Krajowym Rejestrze Karnym. W Rejestrze tym gromadzi się dane m.in. o osobach prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe czy przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne. Określa to art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 276). W przypadku Czytelniczki doszło do prawomocnego skazania za popełnienie przestępstwa, zatem jej dane musiały być ujawnione w KRK.
Dane osobowe osób, o których mowa powyżej, usuwa się z KRK, m.in. jeżeli z mocy prawa skazanie uległo zatarciu. Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Przewiduje to art. 106 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 17). W razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Oznacza to, że istotny nie jest dzień uprawomocnienia się wyroku, ale zasadniczo dzień wykonania kary, czyli zapłacenia grzywny. Każdemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane osobowe zgromadzone są w KRK. Osobie, której dane osobowe znajdują się w zbiorach danych zgromadzonych w KRK, na jej wniosek, udostępnia się informację o treści wszystkich zapisów dotyczących tej osoby. Stosowny wniosek w sprawie zaświadczenia z KRK można w tym przypadku złożyć w formie elektronicznej bądź w Biurze Informacyjnym albo w punktach informacyjnych KRK działających przy niektórych sądach powszechnych. Koszt wydania zaświadczenia wynosi 30 zł, a gdy wniosek składany jest przez internet - 20 zł.
Warto zwrócić uwagę na ostrzeżenie wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w którym przypomina, że to Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego, z siedzibą przy ul. Czerniakowskiej 100 w Warszawie jest jedynym podmiotem wykonującym zadania związane z prowadzeniem KRK oraz że nie współpracuje z firmami, które oferują usługi w zakresie pośrednictwa w uzyskiwaniu zaświadczeń z KRK, a tym samym nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne negatywne konsekwencje wynikłe dla podmiotów korzystających z usług takich firm (www.gov.pl/web/krajowy-rejestr-karny/ministerstwo-sprawiedliwosci-ostrzega).
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|