Gazeta Podatkowa nr 73 (1010) z dnia 12.09.2013
Zapis windykacyjny wyłącznie u notariusza
Spisuję własnoręczny testament. Wskazałem w nim, kto ma odziedziczyć po mnie spadek. Zamierzam zapisać wnuczce moje mieszkanie, jednak chcę, aby nabyła ona prawo do lokalu z chwilą mojej śmierci, bez formalności i sporów ze spadkobiercami. Jak to zrobić?
Czytelnik wspomina o zapisie. Przepisy wyróżniają jednak dwa rodzaje zapisów - zwykłe oraz windykacyjne. Wspomniany przez Czytelnika skutek można osiągnąć jedynie korzystając z instytucji zapisu windykacyjnego. Trzeba jednak pamiętać o dość istotnym ograniczeniu - testament, który chce spisać Czytelnik, powinien być przynajmniej w tym zakresie sporządzony w formie aktu notarialnego. Stanowi o tym art. 9811 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 96 ze zm.). Wymóg ten podyktowany jest koniecznością zapewnienia "automatycznego" przeniesienia własności nieruchomości ze spadkodawcy na zapisobiercę windykacyjnego, z chwilą śmierci spadkodawcy. Skoro Czytelnik sporządził już testament własnoręczny, może udać się do notariusza i w testamencie notarialnym zamieścić jedynie sam zapis windykacyjny bądź też anulować testament własnoręczny i całą jego treść przenieść wraz z zapisem windykacyjnym do testamentu notarialnego.
Przy zapisie zwykłym jest inaczej - można go umieścić w dowolnym testamencie, ale po śmierci spadkodawcy przedmiot zapisu (np. nieruchomość) nie przechodzi od razu na zapisobiercę, a jedynie po stronie zapisobiercy powstaje roszczenie o przeniesienie tej własności. Aby więc zapisobierca stał się rzeczywistym właścicielem określonej rzeczy (nieruchomości), potrzeba działania ze strony spadkobierców.
Koszt sporządzenia testamentu notarialnego zawierającego zapis windykacyjny to maksymalnie 200 zł plus podatek VAT.
Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być rzecz oznaczona co do tożsamości (np. ściśle określona nieruchomość), zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, czy też ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności. Czytelnik powinien jednak mieć na uwadze, że przedmiot zapisu musi stanowić jego własność w chwili jego śmierci. Zapis windykacyjny będzie bowiem całkowicie bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia na rzecz innej osoby.
Od chwili działu spadku odpowiedzialność osoby, na rzecz której został uczyniony taki zapis, jest ograniczona do wartości przedmiotu zapisu windykacyjnego według stanu i cen z chwili otwarcia spadku.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|