Gazeta Podatkowa nr 91 (1028) z dnia 14.11.2013
Utrata prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn
Prowadzę gospodarstwo rolne, które trzy lata temu otrzymałem w spadku po wuju (nieruchomość, budynki). Nie zapłaciłem podatku od uzyskanego przysporzenia, gdyż skorzystałem z ulgi podatkowej. Teraz chcę gospodarstwo wydzierżawić, właściciel się jednak nie zmieni. Czy utracę prawo do wspomnianej ulgi?
TAK. Podatnik może skorzystać z różnego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych. Zawsze najważniejszą kwestią pozwalającą utrzymać prawo do ulgi/zwolnienia jest dochowanie warunków sformułowanych w przepisach.
Nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości bądź jej części wraz z częściami składowymi (poza pewnymi budynkami i obiektami) może korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Jest tak pod warunkiem, że w chwili nabycia nieruchomość ta stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez niego przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia. To czy dana nieruchomość jest nieruchomością rolną ocenia się na podstawie regulacji zawartej w przepisach o podatku rolnym. Wynika tak z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.). Skoro więc Czytelnik uzyskał prawo do zwolnienia, to ten warunek został przez niego spełniony.
Pozostaje kwestia wymaganego przez przepis czasu prowadzenia gospodarstwa. W ujęciu ogólnym podatnik - nabywca gospodarstwa - nie uzyskuje od razu definitywnego zwolnienia, ma ono bowiem charakter warunkowy.
W niniejszej sprawie znaczenie ma fakt, że Czytelnik chce gospodarstwo wydzierżawić. Przepis wspomina bowiem nie tyle o samej "własności" gospodarstwa, ale o jego "osobistym prowadzeniu". W wyniku podpisania umowy dzierżawy wydzierżawiający (nabywca) utraci możliwość prowadzenia tego gospodarstwa. Prawo to uzyska bowiem dzierżawca. Dzierżawa jest umową, na mocy której wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania z niej pożytków, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówioną kwotę (czynsz). Otrzymywania takiego czynszu nie można uznać za prowadzenie przez wydzierżawiającego gospodarstwa rolnego - gospodarstwo prowadzi w takiej sytuacji dzierżawca. Tym samym więc skutkuje to utratą zwolnienia, które zostało warunkowo przyznane w związku z odziedziczeniem spadku po zmarłym. Oznacza to, że wydzierżawiający będzie musiał zapłacić podatek od spadków i darowizn, zgodnie z regułami ogólnymi - tj. przynależnością do określonej grupy podatkowej oraz właściwej dla tej grupy kwoty wolnej od podatku oraz stawki podatkowej.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|