Gazeta Podatkowa nr 54 (1095) z dnia 7.07.2014
Niezdolność do bycia świadkiem testamentu
Moja babcia jest bardzo chora. Nigdy nie spisała testamentu. Chciałaby wyrazić swoją ostatnią wolę, jednak nie może pisać. Wiem, że w wyjątkowej sytuacji można wyrazić testament ustnie w obecności świadków. Kto może pełnić tego rodzaju funkcję, aby testament nie został w przyszłości uznany za nieważny?
Dla sporządzenia tego szczególnego testamentu wymagana jest jednoczesna obecność trzech świadków. Nie każdy może być świadkiem testamentu ustnego.
Wyróżnia się niezdolność bezwzględną i niezdolność względną bycia takim świadkiem. Ta pierwsza dotyczy osób, które nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych, są niewidome, głuche lub nieme, nie mogą czytać i pisać, nie władają językiem, w którym spadkodawca "wyraża" swój testament, oraz zostały prawomocnie skazane wyrokiem sądu za fałszywe zeznania. Stanowi o tym art. 956 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Gdyby zdarzyło się, że któraś z osób była obecna przy sporządzaniu testamentu ustnego, dokument będzie nieważny, chyba że obecnych było więcej osób i liczba "ważnych" świadków odpowiadała wymaganej prawem liczbie.
Natomiast niezdolność względna do bycia świadkiem polega na tym, że określona osoba zasadniczo może pełnić tę funkcję, jednak w ściśle określonym przypadku, z uwagi na szczególne relacje wobec spadkodawcy (testatora), nie jest to możliwe. Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść. Nie mogą być również świadkami: małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia.
Ustawodawca wychodzi bowiem z założenia, że tacy świadkowie byliby podatni na brak obiektywizmu. Jeżeli świadkiem była jedna z wymienionych osób, nie staje się jednak nieważny cały testament. Nieważne jest tylko postanowienie, które przysparza korzyści tej osobie, bądź jej małżonkowi, krewnym lub powinowatym pierwszego lub drugiego stopnia albo osobie pozostającej z nią w stosunku przysposobienia. Jednak gdy z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez wspomnianego nieważnego postanowienia spadkodawca w ogóle nie sporządziłby testamentu danej treści, wówczas nieważny jest cały testament.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|