Gazeta Podatkowa nr 69 (1110) z dnia 28.08.2014
Odrzucenie spadku i jego skutki dla spadkobiercy
Moja mama zostawiła mocno zadłużony spadek. Nie znam dokładnie wartości długów, ciężko mi też ustalić, jakie prawa należą do mamy. Myślę zatem, aby spadek odrzucić, ale nie wiem, kogo wówczas wskazać na spadkobiercę. W jaki sposób to zrobić? Jakie skutki prawne związane są z podjęciem takiej decyzji? Czy można odrzucić spadek na rzecz innej osoby?
Każdy spadkobierca może samodzielnie podjąć decyzję dotyczącą dziedziczenia. Odrzucenie spadku to definitywne oświadczenie spadkobiercy, którego skutkiem jest traktowanie zainteresowanego jakby nie dożył otwarcia spadku i tym samym wyłączenie go od dziedziczenia. Stanowi o tym art. 1020 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu terminu - spadkobierca ma na to sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku. Nie jest więc zasadniczo tak, że brak wyrażenia oświadczenia o spadku oznacza jego odrzucenie - jest wręcz odwrotnie. Milczenie spadkobiercy domyślnie oznacza przyjęcie spadku wprost (z pełną odpowiedzialnością za długi spadkowe).
Oświadczenie dotyczące spadku można złożyć zarówno u notariusza, jak i w sądzie rejonowym. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że nie ma możliwości odrzucenia spadku "na korzyść" innej osoby (np. siostrzeńca). Decyzja spadkobiercy o odrzuceniu spadku nie zmienia porządku dziedziczenia. Jeśli ma miejsce dziedziczenie ustawowe po zmarłym rodzicu, w miejsce spadkobiercy, który odrzucił spadek, wstępują z mocy prawa jego dzieci (a więc wnuki zmarłego). Uzyskują oni prawo do spadku przypadającego jego rodzicowi, w częściach równych.
W postępowaniu sądowym w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, sąd zobowiązany będzie do zbadania, kto jest spadkobiercą po zmarłym.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|