Gazeta Podatkowa nr 98 (1764) z dnia 7.12.2020
Uczynienie darowizny nie wyłącza obowiązku alimentacyjnego
Zamierzam uczynić na rzecz syna sporą darowiznę. W zamian za przekazane środki chciałbym uzyskać zwolnienie od obowiązku alimentacyjnego. Czy mogę w umowie z matką dziecka (na której ręce płacę alimenty) zamieścić tego rodzaju zapis? Czy taki zapis będzie mnie chronić przed ewentualną egzekucją komorniczą?
Taki zapis nie będzie skuteczny i nie uchroni Czytelnika przed ewentualną egzekucją komorniczą. Nawet gdyby takie porozumienie było możliwe, wcześniej należałoby uzyskać stosowne zezwolenie sądu do podpisania umowy. Wspomniane w pytaniu alimenty przyznane są na rzecz dziecka, a matka jedynie jako przedstawiciel ustawowy reprezentuje dziecko w tej sprawie. Czynność taka, gdyby była dopuszczalna, stanowiłaby niewątpliwie czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu.
Kluczowe w tej sprawie jest to, że świadczenie alimentacyjne ma charakter osobisty (ściśle związany z osobą, której dotyczy - zarówno dłużnikiem, jak i uprawnionym do alimentów). Wynika to z art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Alimentów nie można się zrzec. Nie może się ich zrzec ani matka w imieniu dziecka, ani nawet samo dziecko. Możliwa jest oczywiście w przyszłości taka sytuacja, że dziecko (czy w imieniu dziecka - matka dziecka) nie będzie chcieć alimentów, tj. nie będzie dochodzić konkretnych rat alimentacyjnych. Niemniej dopóki sąd nie uchyli obowiązku alimentacyjnego, formalnie alimenty będą należne, co oznacza, że w razie zaległości w płatnościach uprawniony może kierować sprawę do komornika.
Wszelkie porozumienia w sprawie zrzeczenia się alimentów (tj. alimentów na przyszłość, a nie wymagalnych rat alimentacyjnych) w zamian za darowiznę będą więc nieważne, z uwagi na sprzeczność z przepisami powszechnie obowiązującego prawa.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|