Gazeta Podatkowa nr 70 (1841) z dnia 2.09.2021
Nadużycie prawa i odmowa przyznania alimentów
Mój ojciec poinformował mnie, że będzie na drodze sądowej domagać się ode mnie alimentów. W przeszłości starałem się wielokrotnie wspierać ojca, jednak każda pomoc, którą przekazałem, została roztrwoniona na używki. Sytuacja ojca jest trudna, jednak sam jest za nią odpowiedzialny. Posiadam możliwości finansowe, aby alimenty płacić, choć sam mam rodzinę, dzieci. Czy w takiej sytuacji mogę odmówić alimentowania ojca?
Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania - czyli obowiązek alimentacyjny - obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest zasadniczo tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. Za znajdujące się w niedostatku należy uważać osoby, które nie mogą własnymi siłami zaspokoić usprawiedliwionych potrzeb, nie posiadają własnych środków w postaci wynagrodzenia za pracę, emerytury czy renty ani też dochodów z własnego majątku. Do środków własnych jednak nie można zaliczyć tych środków, które zostały uprawnionemu do żądania alimentów dostarczone przez inne osoby bez obowiązku prawnego (wyrok Sądu Rejonowego w Poznaniu z dnia 12 marca 2018 r., sygn. akt IV RC 574/17).
Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Przewiduje to art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Górną granicą świadczeń alimentacyjnych są wspomniane możliwości zobowiązanego, chociażby nawet w tych ramach nie znajdowały pokrycia wszystkie usprawiedliwione potrzeby uprawnionego.
Wątpliwości w omawianej sprawie sprowadzają się do tego, czy i w jakim stopniu przyczynienie się osoby domagającej się alimentów do tego, że znalazła się w stanie niedostatku, ma wpływ na prawo do alimentów. W praktyce dopuszcza się sytuacje, gdy w razie rażąco niewłaściwego postępowania osoby uprawnionej do alimentów, budzącego powszechną dezaprobatę, dopuszczalne jest oddalenie powództwa o alimenty w całości lub w części, ze względu na tzw. klauzulę zasad współżycia społecznego. Może to być również skutkiem niepodejmowania starań o znalezienie pracy, a także zachowań godzących w życie i zdrowie członka rodziny. Wyrazem tego jest przepis, w myśl którego zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|