Gazeta Podatkowa nr 50 (1716) z dnia 22.06.2020
Zmiana nazwiska matki nie zawsze wpływa na nazwisko dzieci
Planuję wkrótce zawrzeć związek małżeński i przyjąć nazwisko, które nosi mój przyszły mąż. Mam dwójkę niepełnoletnich dzieci z poprzedniego związku. Czy zmiana nazwiska przeze mnie przekłada się automatycznie na zmianę nazwiska moich dzieci?
Wszystko zależy od okoliczności sprawy, m.in. od wieku dzieci i sposobu, w który nadano przed laty nazwisko dzieciom Czytelniczki. Jeżeli bowiem matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub przed konsulem zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosiło takie samo nazwisko, jakie nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko. Tak wynika z art. 90 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 ze zm.). Niemniej do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło 13 lat, jest potrzebna jego zgoda. Tym samym zmiana nazwiska matki nigdy nie wpłynie na nazwisko jej dzieci pełnoletnich.
Jednakże nadanie dziecku nazwiska w tym trybie nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.
Zasady, o których mowa, stosuje się odpowiednio, gdy ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka.
Zmiana nazwiska przez matkę w związku z zawarciem małżeństwa może wpłynąć na nazwisko jej małoletnich dzieci.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|