Gazeta Podatkowa nr 6 (2089) z dnia 18.01.2024
Pozwy o rozwód i separację złożone w tym samym czasie
Mąż poinformował mnie, że zamierza wnieść pozew o rozwód. Ja z kolei wniosłam niedawno pozew o separację. Od wielu miesięcy nasze wzajemne relacje nie układają się najlepiej. Czy jeśli mąż rzeczywiście wspomniany pozew wniesie, w tym samym czasie będą prowadzone przez sąd dwa odrębne postępowania?
NIE. Przesłanki, których wystąpienie jest wymagane dla orzeczenia rozwodu bądź separacji, są dość podobne. W obu przypadkach konieczne jest, aby miał miejsce zupełny (całkowity) rozkład pożycia małżeńskiego. Przy separacji nie musi natomiast wystąpić przesłanka trwałości (nieodwracalności) rozpadu pożycia, tak jak ma to miejsce w przypadku rozwodu. Stanowi o tym art. 56 § 1 oraz art. 611 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2809).
W czasie trwania procesu o rozwód lub o separację nie może być wszczęta odrębna sprawa o rozwód albo o separację. Należy pamiętać, że powództwo wzajemne o rozwód lub o separację jest niedopuszczalne, niemniej strona pozwana w sprawie o rozwód może jednak również żądać rozwodu albo separacji. Z kolei strona pozwana w sprawie o separację może również żądać separacji albo rozwodu. Mowa o tym w art. 439 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. 2023 r. poz. 1550 ze zm.). Jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne (gdyż np. nie wykazano, że doszło do trwałego rozpadu pożycia), a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację. Oczywiście nie jest wykluczone, że sąd nie uwzględni żadnego z żądań z uwagi na to, że nie są spełnione przesłanki pozwalające na orzeczenie rozwodu (separacji) czy też gdy zostanie wykazane, że występuje przeszkoda rozwodowa (separacyjna), np. gdy wskutek rozwodu (separacji) miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Orzeczenie separacji nie wyłącza możliwości wniesienia w przyszłości żądania rozwodu.
Na marginesie warto dodać, że w czasie trwania procesu o rozwód lub o separację nie może być wszczęta odrębna sprawa o zaspokojenie potrzeb rodziny i o alimenty pomiędzy małżonkami albo pomiędzy nimi a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi - dotyczy to jednak świadczeń za okres od wytoczenia powództwa o rozwód lub o separację. Pozew lub wniosek o zabezpieczenie w takiej sprawie sąd przekaże sądowi, w którym toczy się sprawa o rozwód lub o separację.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|