Gazeta Podatkowa nr 33 (1490) z dnia 23.04.2018
Alimenty, świadczenie 500+ i postępowanie egzekucyjne
Jestem matką samotnie wychowującą trójkę dzieci. Z uwagi na dość trudną sytuację finansową na każde z dzieci otrzymuję świadczenie wychowawcze 500+. Popadłam jakiś czas temu w zadłużenie i zostałam pozwana do sądu. Sprawę przegrałam i ma zostać wszczęte wobec mnie postępowanie egzekucyjne. Co więcej, ojciec dzieci poinformował, że z uwagi na świadczenie 500+ będzie dochodził obniżenia alimentów na dzieci, które go obciążają. Czy faktycznie może być to podstawą obniżenia alimentów? Czy komornik może zająć świadczenie 500+?
Odnośnie wysokości świadczeń alimentacyjnych należy wyjaśnić, że, co do zasady, faktycznie zwiększenie się możliwości finansowych jednego z rodziców może wpłynąć na to, że alimenty na dziecko od drugiego rodzica zostaną pomniejszone, gdyż to rodzic o większych możliwościach będzie zobowiązany w większym zakresie do łożenia na dziecko. Niemniej przewiduje się, że w pewnych sytuacjach różnego rodzaju zmiany finansowe nie będą miały wpływu na wysokość alimentów.
W myśl przepisów na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają m.in. świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego podlegające zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji, świadczenia rodzinne, a także świadczenie wychowawcze (tzw. 500+). Stanowi o tym art. 135 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682). Oznacza to, że dłużnik alimentacyjny nie może uzasadnić pozwu o obniżenie czy uchylenie alimentów tym, że przykładowo drugi rodzic, który sprawuje opiekę nad dziećmi, uzyskuje na nie wspomniane świadczenie 500+.
Jeżeli chodzi o postępowanie egzekucyjne, to obowiązuje przepis, w świetle którego nie podlegają egzekucji m.in. świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia z pomocy społecznej czy też świadczenie wychowawcze 500+. Wynika to z art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 155 ze zm.). Co więcej, przepisy przewidują możliwość założenia rodzinnych rachunków w bankach czy kasach spółdzielczych, na które są wpłacane świadczenia niepodlegające egzekucji. Taki rachunek mogą założyć wyłącznie osoby fizyczne, którym przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, dodatki, zasiłki oraz inne kwoty, o których mowa we wspomnianym art. 833 § 6 i § 7 K.p.c., z wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych. Na taki specjalny rachunek mogą być wpłacane wyłącznie środki pieniężne pochodzące ze świadczeń niepodlegających egzekucji. Otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku, w którym rachunek jest prowadzony, są wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|