Gazeta Podatkowa nr 90 (922) z dnia 8.11.2012
Kontakty z dzieckiem to nie władza rodzicielska
Moje relacje z byłym mężem nie są najlepsze. Uważam, że utrzymywanie przez niego kontaktów z dziećmi wpływa negatywnie na ich rozwój. Dlatego postanowiłam wnieść sprawę o pozbawienie go władzy rodzicielskiej nad naszymi dziećmi. Czy mój wniosek ma szansę na uwzględnienie?
Władza rodzicielska to prawo do wychowywania dziecka i podejmowania decyzji dotyczących zarówno jego osoby, jak i jego majątku. Jednakże ograniczenie czy nawet pozbawienie rodzica tego prawa wcale nie będzie oznaczać braku możliwości utrzymywania kontaktu z dzieckiem. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku o ograniczenie bądź zakazanie utrzymywania kontaktów ojca z dziećmi.
Rodzice oraz inni bliscy krewni mają prawo utrzymywać ze sobą kontakt. Nie potrzeba do tego żadnych regulacji w wyroku rozwodowym czy innym orzeczeniu sądu. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z nim (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej (telefon, internet). Wynika to z art. 113 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788). W sytuacji gdy rodzice bądź krewni i rodzice nie mogą dojść do porozumienia i jeśli wymaga tego dobro dziecka, sąd może podjąć rozstrzygnięcie dotyczące utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd nie jest niczym ograniczony w podejmowaniu takiej decyzji, jedynie musi kierować się dobrem dziecka. Przykładowo, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania (np. skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną), może nakazać rodzicowi umożliwienie osobistego kontaktu dziecka z drugim rodzicem w określonym dniu tygodnia, we wskazanych godzinach. Sąd może również nakazać rodzicowi sprawującemu opiekę nad dzieckiem umożliwienie innych form komunikacji na odległość (rozmów telefonicznych bądź e-maili). Jednocześnie może wskazać sposób kontroli wykonania wydanych zarządzeń.
Czytelniczka powinna więc zastanowić się bardziej nad złożeniem wniosku o ograniczenie bądź zakazanie utrzymywania kontaktów byłego męża z dziećmi, jeśli faktycznie zagraża to ich dobru. Nie oznacza to, że sama kwestia pozbawienia władzy rodzicielskiej nie będzie potrzebna. Niemniej na pewno w opisanej sytuacji większą pomoc uzyska się poprzez ograniczenie osobistych kontaktów rodzica z dziećmi.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|