Gazeta Podatkowa nr 101 (933) z dnia 17.12.2012
Kto może zostać rodzicem adopcyjnym?
Chcę zaadoptować dziecko. Mam doświadczenie w pracy z dziećmi. Podobno przepisy stawiają jakieś formalne warunki, które trzeba spełnić, aby móc uzyskać zgodę sądu na adopcję. O czym powinnam wiedzieć?
Przepisy przewidują wiele warunków, które muszą być spełnione, aby mogło dojść do adopcji. Jedne dotyczą rodzica adoptującego, inne dziecka, inne rodziców biologicznych. Przysposobić (zaadoptować) można jedynie osobę małoletnią, a więc zanim ukończy ona 18. rok życia. Wymaganie małoletności powinno być spełnione w dniu złożenia wniosku o przysposobienie. Ponadto między przysposabiającym a przysposobionym powinna istnieć odpowiednia różnica wieku. Stanowi o tym art. 1141 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wynika to z faktu, iż skutkiem adopcji jest powstanie takich więzi prawnych, jakie istnieją pomiędzy naturalnymi rodzicami a dziećmi. Dlatego różnica nie może być ani za mała, ani też za duża. W rodzinie adopcyjnej powinny bowiem panować warunki najbardziej zbliżone do tych, które można spotkać w rodzinach biologicznych. Przepis nie posługuje się precyzyjnym wskazaniem liczby lat różnicy między adoptującym a adoptowanym, czy nawet nie podaje ich w jakimś przedziale. Używa pojęcia nieprecyzyjnego - różnica ma być "odpowiednia". W praktyce chodzi tu o różnicę co najmniej 18 lat i nie więcej niż lat 40.
Ponadto przysposobić może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, jeżeli jej kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego. Powinna zasadniczo posiadać również opinię kwalifikacyjną oraz świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny.
Oczywiście przewiduje się również wymóg zgody, którą co do zasady udzielają rodzice, aby dziecko mogło zostać adoptowane. Procedura adopcyjna jest niewątpliwe złożona, a przede wszystkim długotrwała. Jednym z pierwszych etapów na drodze do adopcji są wstępne rozmowy w ośrodku adopcyjnym.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|