Gazeta Podatkowa nr 44 (981) z dnia 3.06.2013
Rozdzielność majątkowa a obowiązki małżonków
Mój mąż zaproponował mi wprowadzenie do naszego małżeństwa rozdzielności majątkowej. Chce podpisać intercyzę z uwagi na rozpoczęcie działalności gospodarczej - potrzebuje większej swobody oraz chce ograniczyć moją odpowiedzialność za ewentualne długi jego firmy. Boję się jednak, że po podpisaniu intercyzy mąż nie będzie musiał łożyć na rodzinę, tak jak we wspólności. Czy moje obawy są uzasadnione?
NIE, choć oczywiście w ogólnym rozrachunku intercyza zmienia sytuację majątkową małżonków, zwłaszcza odczuwa to ten, który nie prowadzi działalności czy pracy zarobkowej.
Samo podpisanie intercyzy, czyli małżeńskiej umowy majątkowej, decyduje o ustroju majątkowym, który będzie obowiązywać w małżeństwie. Wpływa to na zarządzanie majątkami małżonków, przynależność określonych rzeczy do majątków (wspólnego czy osobistego) oraz na odpowiedzialność małżonków wobec wierzycieli. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązki finansowe (a także te osobiste) wobec rodziny wynikają z istoty zawarcia związku małżeńskiego, a nie z tego, że między małżonkami obowiązuje wspólność majątkowa. Intercyza, rozdzielność majątkowa tych obowiązków w żaden sposób nie wyłącza.
Zawierając małżeństwo, niezależnie od ustroju majątkowego, małżonkowie są zawsze zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Obowiązki mają więc charakter osobowy i majątkowy. Małżonkowie powinni przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych. Wynika to bezpośrednio z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.). Wykonanie wspomnianego obowiązku może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Ciężar wykonania obowiązków został rozłożony na małżonków po równo, jednak nie chodzi tu o równość arytmetyczną. Każdy więc, niezależnie od tego czy pracuje, ile zarabia, czy zajmuje się domem, dziećmi, ma obowiązek wnosić do rodziny swój wkład pracy i zaangażowania. Ale ma również prawo oczekiwać takiej samej postawy od współmałżonka. Potwierdza to nawet umieszczenie stosownych przepisów w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym - znajdują się one w części ogólnej (Prawa i obowiązki małżonków), a nie w części dotyczącej ustroju majątkowego (Małżeńskie ustroje majątkowe). Tym samym wspomniane obowiązki dbania o rodzinę, także finansowe, są aktualne zawsze, nawet wtedy, gdy w małżeństwie obowiązuje rozdzielność majątkowa.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|