Gazeta Podatkowa nr 55 (992) z dnia 11.07.2013
Cofnięcie zgody na rozwód bez winy w apelacji
Mąż złożył pozew o rozwód. Początkowo byłam przeciwna rozwodowi, domagałam się obarczenia całą winą męża. Później swoje stanowisko zmieniłam. Mąż zobowiązał się opuścić mieszkanie, przekazać mi część wspólnych pieniędzy na moje konto. Wyraziłam zgodę na rozwód bez orzekania o winie. Sąd niedawno wydał taki wyrok, jednak mąż nie wykonał żadnego ze zobowiązań. Czy zgodę na rozwód bez winy mogę cofnąć?
TAK, o ile można jeszcze złożyć apelację. Jeśli od ogłoszenia sentencji wyroku nie minęło jeszcze trzy tygodnie, apelacja będzie dopuszczalna. A w takiej apelacji, zgodnie z orzecznictwem sądowym, można zmienić decyzję o tym, czy i w jaki sposób obarczać współmałżonka winą za rozpad małżeństwa (uchwała SN mająca moc zasady prawnej z dnia 25 października 2006 r., sygn. akt III CZP 87/06). Co więcej, przepisy wcale nie wymagają, aby taka zmiana (cofnięcie zgody na rozwód bez orzekania o winie) była w jakikolwiek sposób uzasadniana. Zasadniczo w każdej sprawie sąd bada, czy i który z małżonków przyczynił się do rozpadu więzi małżeńskich. W praktyce w wyrokach rozwodowych można spotkać się z obarczeniem winą obojga małżonków bądź z orzeczeniem wyłącznej winy tylko jednego z nich. Sąd nie będzie jednak zajmować się kwestią winy, jeśli zgodny wniosek w tej sprawie zgłoszą oboje małżonkowie. Wynika to z art. 57 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wówczas skutki rozwodu będą takie, jakby żaden z małżonków nie ponosił winy (będzie mieć to wpływ przede wszystkim na obciążenie stron kosztami postępowania rozwodowego oraz na alimenty na małżonka). Niewątpliwie w takim przypadku procedura rozwodowa trwa zdecydowanie krócej i nie jest tak psychicznie obciążająca dla małżonków.
Odwołanie zgody na zaniechanie rozstrzygania kwestii winy za rozpad małżeństwa może nastąpić aż do zakończenia sprawy rozwodowej.
Możliwość zmiany decyzji o winie, nie tylko w apelacji, ale również na etapie postępowania w sądzie pierwszej instancji wynika z tego, że wyrażenie zgody na orzeczenie rozwodu bez rozstrzygania winy nie jest czynnością "jednorazową". Jest to pewien stan, który musi istnieć przez cały czas trwania postępowania rozwodowego. Tym samym Czytelniczka ma prawo swoją zgodę cofnąć i nie musi informować małżonka bądź sądu dlaczego to zrobiła. Jeśli jednak taka zmiana będzie w istocie polegać na żądaniu obarczenia winą współmałżonka, to trzeba będzie przedłożyć do sądu dowody na poparcie określonych zarzutów. Jednak te dowody nie są wymagane dla samej zmiany decyzji, lecz do wygrania sprawy.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|