Gazeta Podatkowa nr 89 (1026) z dnia 7.11.2013
Nadzór nad opiekunem prawnym
Mój brat został ustanowiony prawnym opiekunem mamy, która z uwagi na swoją chorobę została ubezwłasnowolniona. Brat zarządza również majątkiem mamy i obawiam się, że nie robi tego uczciwie. Czy opiekun podlega jakiejś sądowej kontroli?
TAK. Opiekun prawny podlega sądowej kontroli.
Sprawowanie opieki dotyczy zarówno osoby, jak i majątku ubezwłasnowolnionego. Przede wszystkim opiekun ma obowiązek uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku ubezwłasnowolnionego. Wszelkie czynności opiekuna powinny być wykonywane z należytą starannością, jak wymaga tego dobro osoby pozostającej pod jego opieką. Nie tylko jednak przy ważniejszych sprawach opiekun podlega kontroli. Sąd opiekuńczy wykonuje nadzór nad sprawowaniem opieki, zaznajamiając się bieżąco z działalnością opiekuna oraz udzielając mu wskazówek i poleceń. Może żądać od niego wyjaśnień we wszelkich sprawach należących do zakresu opieki oraz przedstawienia dokumentów związanych z jej sprawowaniem.
Co szczególnie istotne, opiekun musi, w terminach oznaczonych przez sąd opiekuńczy, nie rzadziej niż co roku, składać temu sądowi sprawozdania dotyczące osoby pozostającej pod opieką oraz rachunki z zarządu jej majątkiem. Stanowi o tym art. 166 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.). Sąd opiekuńczy bada sprawozdania i rachunki pod względem rzeczowym i rachunkowym, zarządza w razie potrzeby ich sprostowanie i uzupełnienie oraz orzeka, czy i w jakim zakresie rachunki zatwierdza. Gdyby zdarzyło się, że opiekun nie sprawuje należycie opieki, wówczas sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|