Gazeta Podatkowa nr 61 (1102) z dnia 31.07.2014
Kwestionowanie ojcostwa przez dziecko
Rok po uzyskaniu pełnoletności dowiedziałem się, że moim biologicznym ojcem jest inny mężczyzna niż formalnie wskazany w akcie urodzenia. Mama nie podjęła działania w celu sprostowania tej kwestii. Czy w takim razie mam możliwość doprowadzenia do zaprzeczenia ojcostwa mężczyzny (męża mamy), jeżeli mama nie wyraża na to zgody?
Istnieje taka możliwość. Uprawnienie do zaprzeczenia ojcostwa posiada zarówno matka dziecka, jak i samo dziecko. Każda z tych osób może samodzielnie decydować o tym, czy z niego skorzysta, realizuje je niezależnie od decyzji podjętych przez drugą stronę. Warunki, które muszą zostać spełnione, aby skorzystać z przedmiotowego uprawnienia, są jednak inne dla matki oraz dla dziecka. Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Z opisu sprawy wynika, że nie wystąpiła z takim powództwem, zatem w tym momencie nie może już nic zrobić.
Natomiast w odniesieniu do dziecka formułuje się regułę, w myśl której dziecko może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki po dojściu do pełnoletności. Może to zrobić w terminie trzech lat. Stanowi o tym art. 70 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Do tego czasu czynności prawne w imieniu dziecka podejmują jego rodzice (przedstawiciele ustawowi). Dlatego w okresie małoletności dziecko nie ma uprawnień do samodzielnego założenia takiej sprawy.
Pozew należy wnieść przeciwko mężowi matki i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko jej mężowi. Jeżeli mąż matki nie żyje, powództwo powinno być wytoczone przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. W takim pozwie powód (dziecko) musi odpowiednio uzasadnić swoje żądanie i potrzebuje do tego dowodów, które je potwierdzą. Sprawę wytacza się przed sąd, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, albo przed sąd właściwy według miejsca zamieszkania dziecka domagającego się zaprzeczenia ojcostwa. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie postępowanie jest sprawą bardzo trudną, wymagającą przeprowadzenia wielu dowodów, w tym najczęściej dowodów o charakterze medycznym. Konieczna w tej sprawie może okazać się również pomoc prawnika.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|