Gazeta Podatkowa nr 92 (1446) z dnia 16.11.2017
Rachunek wspólny może zostać zajęty przez komornika
Po śmierci zięcia moja córka zamieszkała ze mną i zaczęłyśmy prowadzić jedno gospodarstwo domowe. Dla uproszczenia wielu spraw zdecydowałyśmy się założyć jeden wspólny rachunek bankowy. Niedawno dowiedziałam się, że córka ma długi a sprawa znajduje się już u komornika. Czy możliwe jest, że nasz wspólny rachunek zostanie zajęty na poczet długów, mimo że ja, jako współposiadaczka tego rachunku, nie mam żadnego długu?
TAK. Taki scenariusz jest możliwy. W myśl przepisów, rachunek bankowy, z wyjątkiem rachunku rodzinnego, może być prowadzony m.in. dla kilku osób fizycznych. Wynika to z art. 51 Prawa bankowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1876). Przepis nie wymaga zatem istnienia między wspomnianymi osobami żadnej szczególnej relacji (np. biznesowej czy pokrewieństwa). Należy jednak pamiętać o skutkach podpisania tego rodzaju umowy. W przypadku rachunku wspólnego prowadzonego dla osób fizycznych, o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. Podobnie, każdy ze współposiadaczy rachunku może w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy.
Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich. Takim tytułem może być np. wyrok sądu, nakaz zapłaty czy akt notarialny, w którym dłużnik dobrowolnie poddał się egzekucji, zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Stanowi o tym art. 8911 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1822 ze zm.). Komornik nie może jednak "zabrać" wszystkich środków. Dalsze czynności egzekucyjne będą prowadzone do udziału przypadającego dłużnikowi w rachunku wspólnym stosownie do treści umowy rachunku bankowego, którą dłużnik jest obowiązany przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia. Jeżeli umowa nie określa udziału w rachunku wspólnym albo gdy dłużnik nie przedłoży umowy, domniemywa się, że udziały są równe. Po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji.
Rachunek wspólny prowadzony dla dłużnika i innej osoby może zostać zajęty, w określonej części, przez komornika.
Stosowne zapisy w umowie rachunku bankowego są zatem istotne. To że dane środki znajdują się na rachunku nie znaczy, że po połowie stanowią własność dwóch jego współposiadaczy. Może się zdarzyć, że z punktu widzenia własności całość środków będzie należeć tylko do jednego posiadacza, a umowa przewidywać będzie równe "udziały", co ma znaczenie m.in. w toku egzekucji.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|