Gazeta Podatkowa nr 79 (1641) z dnia 3.10.2019
Zakaz palenia dotyczy również e-papierosów
Zostałem upomniany przez straż miejską, że palę papierosa w miejscu niedozwolonym. Znajdowałem się wówczas na przystanku tramwajowym, jednak byłem oddalony od wiaty około 3 metrów. Poza tym paliłem tzw. e-papierosa, a nie papierosa tradycyjnego. Czy faktycznie w tym miejscu obowiązuje zakaz palenia? Czy w różnych rejonach kraju zakaz ten może mieć mniejszy bądź większy zakres?
Podstawowy katalog, który określa zakaz palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych, zawarty jest w art. 5 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1446 ze zm.). Zabrania się palenia m.in.:
1) na terenie zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie uczelni,
3) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
4) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
5) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach obsługi pasażerów,
6) na przystankach komunikacji publicznej,
7) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
8) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych, jest obowiązany umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych na terenie obiektu lub w środku transportu. Zakaz palenia obowiązuje zatem na terenie całego przystanku komunikacji publicznej, a nie jedynie na pewnej jego części w postaci wiaty. Przy czym należy pamiętać, że przystanek powinien być wyraźnie wydzielony z przestrzeni architektonicznej poprzez peron czy wysepkę, w sposób niebudzący kontrowersji, a jego granice wyraźnie określone.
Odnośnie drugiej kwestii poruszonej w pytaniu należy wyjaśnić, że rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy inne niż wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy miejsca przeznaczone do użytku publicznego jako strefy wolne od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego. Z tego też powodu faktycznie na terenie jednej gminy miejsc publicznych objętych zakazem palenia może być więcej niż na terenie innych gmin.
Warto dodać, że ten, kto pali wyroby tytoniowe, nowatorskie wyroby tytoniowe lub papierosy elektroniczne wbrew postanowieniom art. 5 ustawy, popełnia wykroczenie, za które grozi kara grzywny do 500 zł.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|