Gazeta Podatkowa nr 38 (1809) z dnia 13.05.2021
Wywiad środowiskowy przed decyzją o dodatku mieszkaniowym
Zamierzam złożyć wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Dowiedziałem się, że zanim zostanie podjęta jakakolwiek decyzja, odwiedzi mnie pracownik urzędu gminy. Wszystkie dane, które podam we wniosku, będą zgodne ze stanem faktycznym, na co posiadam stosowne dokumenty. Czy mimo wszystko formalnie mam obowiązek wpuścić pracownika do mieszkania?
TAK, istnieje obowiązek umożliwienia przeprowadzenia wywiadu w miejscu zamieszkania. Dodatek mieszkaniowy może być przyznany, jeśli zostanie spełnione kryterium powierzchni normatywnej (zależne od ilości osób tworzących gospodarstwo domowe) oraz kryterium dochodowe. Osoba ubiegająca się o dodatek składa stosowny wniosek i musi przedłożyć dokumenty na potwierdzenie wymaganych prawem okoliczności. Sytuacja wnioskodawcy może być następnie weryfikowana w procesie tzw. wywiadu środowiskowego.
Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest celem uzyskania informacji o sytuacji dochodowej, zawodowej, zdrowotnej i rodzinnej wnioskodawcy, jeżeli organ prowadzący postępowanie uzna takie działanie za zasadne. Skorzystanie przez organ z prawa do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego nie wymaga wydania odrębnego aktu uzasadniającego celowość jego przeprowadzenia. Jest on przeprowadzany wyrywkowo, gdy organ poweźmie wątpliwości co do sytuacji ubiegającego się o dodatek mieszkaniowy. Dla Czytelnika istotne jest, że na niego - jako osobę starającą się o przyznanie świadczeń ze środków publicznych - został nałożony obowiązek czynnego współdziałania z organem przy ustalaniu sytuacji majątkowej jego i jego rodziny.
W myśl przepisów organ odmawia przyznania dodatku mieszkaniowego, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustali m.in., że występuje rażąca dysproporcja pomiędzy niskimi dochodami wykazanymi w złożonej deklaracji a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy wskazującym, że jest on w stanie uiszczać wydatki związane z zajmowaniem lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego), wykorzystując własne środki i posiadane zasoby majątkowe. Co więcej, sama odmowa złożenia w toku wywiadu środowiskowego oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy stanowi podstawę do wydania decyzji o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego. Stanowi o tym art. 7 ust. 4 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2133 ze zm.). Zatem brak możliwości przeprowadzenia wywiadu wiązać się będzie z brakiem możliwości złożenia wspomnianego oświadczenia, co skutkować będzie wydaniem wspomnianej decyzji odmownej.
Warto dodać, że od 1 lipca br. taki skutek będzie wprost wynikał z nowego przepisu, w myśl którego niewyrażenie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego stanowi samoistną podstawę do odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego (art. 7 ust. 3a ustawy).
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|