Gazeta Podatkowa nr 98 (1555) z dnia 6.12.2018
Wyjątki od obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa
Zostałam ukarana mandatem za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Wiem, że w pewnych przypadkach kierujący albo pasażer nie muszą zapinać pasów, np. gdy kobieta jest w ciąży bądź gdy dysponuje się zaświadczeniem lekarza. Miałam takie zaświadczenie wystawione przez lekarza rodzinnego. Jednak policjant stwierdził, że taki dokument nie jest wiążący i nałożył na mnie karę. Czy miał do tego prawo?
Trudno przesądzić, czy decyzja funkcjonariusza była prawidłowa, wszystko zależy bowiem od tego, jakim zaświadczeniem dysponowała Czytelniczka. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy. Co więcej kierujący powinien odmówić przewiezienia osoby, która nie chce zapiąć pasów. Tak stanowi art. 45 ust. 2 pkt 3 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.). Oczywiście w sytuacji, gdy pojazd pasów nie posiada (np. dopuszczony do ruchu zabytkowy samochód), kierującego i pasażerów nie można ukarać za brak zapiętych pasów.
W pewnych przypadkach obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa jest wyłączony. I tak dotyczy to w szczególności:
1) kobiety o widocznej ciąży,
2) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera (choć sam pasażer pasy musi mieć zapięte),
3) osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa.
Przypadek Czytelniczki odnosi się do punktu 3. W tym miejscu należy zauważyć, że wspomniane zaświadczenie musi spełniać określone warunki, aby uprawniało kierowcę (pasażera) do jazdy bez zapiętych pasów. Zaświadczenie lekarskie wypełnia się według ustalonego wzoru. Zawiera ono imię i nazwisko osoby zainteresowanej, jej PESEL (a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL - serię, numer i nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę państwa, które wydało ten dokument), okres ważności, a także specjalny znak graficzny.
Zaświadczenie lekarskie zwalniające z obowiązku zapinania pasów musi spełniać określone wymogi.
Jeśli zatem zaświadczenie, którym dysponowała Czytelniczka nie było wystawione zgodnie z powyższymi wymogami, funkcjonariusz Policji nie tylko miał prawo, ale i obowiązek "nie uwzględnić" takiego dokumentu.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|