Gazeta Podatkowa nr 55 (1512) z dnia 9.07.2018
Wybór sądu właściwego
Będę podpisywać ze znajomym umowę pożyczki (pożyczka prywatna, niezwiązana z jakąkolwiek działalnością gospodarczą). Znajomy zażyczył sobie wprowadzenia zapisu, w myśl którego ewentualne spory wynikające z umowy miałby rozpatrywać sąd znajdujący się w jego miejscowości. Dzieli nas 300 km, więc taka regulacja nie jest dla mnie zbyt korzystna. Czy taki zapis jest w ogóle dopuszczalny? Co, jeśli sami nie wybierzemy sądu?
Przepisy zasadniczo przyznają stronom umowy uprawnienie do tego, aby w umowie określić właściwość sądu dla stosunku prawnego, który zawarli. Strony mogą umówić się na piśmie o poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Takim stosunkiem prawnym jest m.in. umowa. Przewiduje to art. 46 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Wybrany w ten sposób sąd będzie wówczas wyłącznie właściwy, jeżeli strony nie postanowiły inaczej lub jeśli powód nie złożył pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Co więcej, strony mogą również ograniczyć umową pisemną prawo wyboru powoda pomiędzy kilku sądami właściwymi dla takich sporów. Warto zauważyć, że nie ma możliwości wyboru sądu, jeśli dla danego stosunku prawnego przewidziana jest właściwość wyłączna - przykładem takiej sprawy jest powództwo o własność lub o inne prawa rzeczowe na nieruchomości.
Powyższe uprawnienie stron dotyczy jedynie prawa wyboru właściwości miejscowej sądu. Tego rodzaju właściwość określa, który sąd, z której miejscowości, ma rozstrzygać spór. Nie można natomiast zmieniać w drodze umowy tzw. właściwości rzeczowej, np. zapisać, że sprawą o wartości przedmiotu sporu wynoszącą 20.000 zł będzie się zajmował sąd okręgowy, bo sprawy do 75.000 zł należą do sądów rejonowych.
Strony nie mogą dokonać wyboru sądu w sytuacji, gdy przewidziana jest w danej sprawie właściwość wyłączna.
W sytuacji gdy strony właściwości nie określą, stosuje się reguły ogólne, tj. właściwość ustawową. Co do zasady, powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Ponadto powództwo o zawarcie umowy, ustalenie jej treści, o zmianę umowy oraz o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, a także o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania - jest to tzw. właściwość przemienna (art. 34 K.p.c.).
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|