Gazeta Podatkowa nr 34 (1491) z dnia 26.04.2018
Naruszenie praw pacjenta a zadośćuczynienie
Moja mama miała wylew tydzień po wyjściu ze szpitala. Podczas pobytu w szpitalu lekarze nie przeprowadzili praktycznie żadnych większych badań i nie zapisali mamie leków. Uznali, że gorszy stan jej zdrowia wynika z wieku i przemęczenia, co okazało się nieprawdą. Jestem zdania, że lekarze przez swoje zaniedbania narazili mamę na cierpienie, a nawet ryzyko utraty życia. Czy ma ona podstawy do tego, aby dochodzić w tej sytuacji zadośćuczynienia?
W pewnych sytuacjach będzie możliwe uzyskanie tego rodzaju świadczenia przez pacjenta bądź jego bliskich. W myśl przepisów w razie zawinionego naruszenia praw pacjenta sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Stanowi o tym art. 4 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2017 r. poz. 1318 ze zm.). Wspomnianego roszczenia dochodzi się na podstawie art. 448 Kodeksu cywilnego. Przepis ten przewiduje, że w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia.
Powołanego art. 4 ust. 1 ustawy nie stosuje się do zawinionego naruszenia prawa pacjenta m.in. do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne czy dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia.
Warto dodać, że gdyby doszło do śmierci pacjenta, w razie zawinionego naruszenia prawa pacjenta do umierania w spokoju i godności sąd może, na żądanie małżonka, krewnych lub powinowatych do drugiego stopnia w linii prostej lub przedstawiciela ustawowego, zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez nich cel społeczny na podstawie powołanego wcześniej art. 448 K.c.
Przyjmuje się, że ochrona, którą przewiduje wspomniany przepis ustawy o prawach pacjenta, poza naruszeniem dóbr osobistych, obejmuje także naruszenie prawa do właściwego standardu opieki medycznej mogące wywoływać u pacjenta ujemne doznania psychiczne, dyskomfort, utratę zaufania do leczących, nawet jeśli nie spowodowało szkód medycznych. Oczywiście do przyznania zadośćuczynienia za naruszenie praw pacjenta nie jest konieczne wystąpienie jakiejś szkody na osobie - może być ono przyznane za sam fakt naruszenia. W większości przypadków tego rodzaju sprawy są skomplikowane i czasochłonne, wymagają przedstawienia szeregu dowodów. Z tego powodu przed wdaniem się w spór warto zasięgnąć opinii prawnika.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|