Gazeta Podatkowa nr 75 (1846) z dnia 20.09.2021
Decyzja o warunkach zabudowy a pozwolenie na budowę
Posiadam decyzję o warunkach zabudowy. Zgodnie z jej treścią mam możliwość wybudowania na mojej działce trzech obiektów. Na ten moment zamierzam jednak wystąpić o pozwolenie na budowę tylko jednego budynku. Czy mój wniosek w tej sprawie może zatem dotyczyć tylko tego obiektu, czy musi obejmować wszystkie budynki wskazane w decyzji o warunkach zabudowy?
Zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga co do zasady ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Oczywiście warunki, w których może dojść do zmiany zagospodarowania określonego terenu, w tym zabudowy, mogą zostać wydane przy założeniu, że istnieją ku temu niezbędne przesłanki, np. w zakresie uzbrojenia terenu czy stosownego dostępu do drogi publicznej.
Przedmiotowa decyzja nie nakłada zatem na jej adresata żadnego zobowiązania co do konieczności realizacji wszystkich obiektów budowlanych, które zostały w niej określone, czy też nawet części z nich. Z punktu widzenia celu tej decyzji kwestia ta jest zasadniczo bez znaczenia. Z tego też powodu tego rodzaju decyzja może być wydana np. na wniosek osoby, która chce kupić nieruchomość, choć ostatecznie do zakupu nie dojdzie.
Powyższe oznacza, że w sytuacji, gdy w decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania przewidziano, że dopuszcza się możliwość realizacji kilku obiektów, np. mieszkaniowych i gospodarczych, należy uznać, że dopuszczalne będzie zrealizowanie przez inwestora również tylko jednego z nich. Nie jest ani w interesie, ani też w kompetencji organu (starosty, który wydaje decyzję w sprawie pozwolenia na budowę), wymuszanie na inwestorze szerszego zakresu inwestycji, który obejmowałby wszystkie obiekty określone w decyzji o warunkach zabudowy.
To, że decyzja o warunkach zabudowy przewiduje możliwość budowy dwóch obiektów, nie oznacza, że inwestor nie może wnioskować o pozwolenie na budowę tylko jednego z nich.
Oczywiście może się zdarzyć, że jeden obiekt jest częścią szerszej inwestycji i różnego rodzaju obiekty muszą ze sobą współistnieć, czyli nie mogą funkcjonować samodzielnie. Zatem, jeśli takiej samodzielności nie ma, organ budowlany może nie wydać decyzji w sprawie pozwolenia na budowę tylko jednego z nich.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|