Gazeta Podatkowa nr 71 (2154) z dnia 2.09.2024
Rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu RTV
Przez dwa lata nie płaciłem abonamentu RTV. Chciałbym teraz to zadłużenie spłacić, jednak z uwagi na nie najlepszą sytuację materialną - jestem emerytem - trudno będzie mi uregulować to zobowiązanie jednorazowo. Czy istnieje możliwość częściowego umorzenia zadłużenia bądź rozłożenia płatności na raty?
Tak, ale tylko w szczególnych przypadkach. W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu, opłatę karną nakładaną w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika, oraz odsetki za zwłokę w jej uiszczeniu. Reguluje to art. 10 ust. 1 ustawy o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1689 ze zm.). Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty należności podmiot zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych składa do KRRiT. Wniosek musi zostać uzasadniony, a okoliczności, o których mowa w powyższym przepisie, musi wskazać i uprawdopodobnić wnioskodawca. Powinien on załączyć do wniosku stosowne dokumenty, z których wynika jego szczególna sytuacja życiowa, zły stan finansów lub zdrowia przemawiający za umorzeniem (rozłożeniem na raty) wspomnianych należności. W praktyce wskazuje się, że sam fakt pozostawania na emeryturze nie stanowi wyjątkowej okoliczności uzasadniającej umorzenie zaległości w płatności opłat abonamentowych.
W postępowaniu dotyczącym udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań pieniężnych o charakterze publicznym szczególny nacisk powinien być położony właśnie na analizę sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy. Nie można bowiem zaaprobować stanu, w którym wnioskujący, pomimo możliwości spłaty należności, ubiega się o ich umorzenie, powołując się na argumenty, które nie stanowią obiektywnej przeszkody w realizacji obowiązku poniesienia określonych ciężarów publicznoprawnych (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2020 r., sygn. akt V SA/Wa 2062/19). Warto również zwrócić uwagę, że komentowany przepis posługuje się zapisem "może", co oznacza, że umorzenie należności nawet w przypadku zaistnienia okoliczności, które przemawiałyby za umorzeniem zaległości, pozostawione jest swobodnemu uznaniu i ocenie KRRiT, która każdorazowo bada indywidualne okoliczności obrazujące sytuację wnioskodawcy. W orzecznictwie wskazuje się, że wniosek w przedmiotowej sprawie może być ponawiany i każdorazowo podlegać będzie ocenie KRRiT.
W razie uwzględnienia wniosku podmiot zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych składa w placówce pocztowej operatora wyznaczonego dokument stwierdzający umorzenie lub rozłożenie na raty wspomnianej należności, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|