Gazeta Podatkowa nr 47 (2130) z dnia 10.06.2024
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego z uwagi na zły stan pojazdu
Zostałem zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji w związku z popełnieniem wykroczenia drogowego. Nałożono na mnie mandat, który przyjąłem. Przy okazji funkcjonariusz sprawdził stan techniczny niektórych części mojego samochodu i podjął decyzję o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Niecałe pięć miesięcy temu auto przeszło badanie techniczne w stacji diagnostycznej. Czy pomimo tego, może dojść do zatrzymania dowodu?
TAK. To, że pojazd posiada ważne badanie techniczne nie oznacza, że w międzyczasie nie mogło dojść do pewnych usterek, które uzasadniają zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Zgodnie z przepisami, policjant (bądź inny uprawniony do tego podmiot) zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) m.in. w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, zagraża porządkowi ruchu bądź narusza wymagania ochrony środowiska. Przewiduje to art. 132 ust. 1 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047 ze zm.). Zatem to, że pojazd np. pół roku temu przeszedł badanie techniczne nie oznacza, że jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że w pojeździe nie działają przykładowo światła stop, nie będzie mieć podstawy do zatrzymania dowodu.
Zatrzymanie, o którym mowa powyżej, gdy dotyczy pojazdu zarejestrowanego w Polsce, następuje przez wprowadzenie informacji o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) do centralnej ewidencji pojazdów. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) funkcjonariusz wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Takie zezwolenie w pewnych przypadkach nie może jednak zostać wydane - np. gdy przyczyną zatrzymania dowodu rejestracyjnego był stan techniczny pojazdu zagrażający bezpieczeństwu.
Po ustaniu przyczyny uzasadniającej zatrzymanie dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) i m.in. przekazaniu informacji o ustaniu tej przyczyny przez posiadacza zatrzymanego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) organowi, który zatrzymał dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe), lub organowi, który go wydał, organ ten przekazuje do centralnej ewidencji pojazdów informację o zwrocie zatrzymanego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego).
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|