Gazeta Podatkowa nr 5 (2088) z dnia 15.01.2024
Zbycie nieruchomości nabytej z bonifikatą
Przed paroma laty wykupiłam od gminy lokal mieszkalny. Skorzystałam z dużej bonifikaty. Chciałabym teraz ten lokal sprzedać. Być może nabywcą będzie moja siostra. Czy jeśli dokonam tej czynności dojdzie do utraty bonifikaty?
Zależy to od tego, kiedy doszło do wykupu mieszkania, a także, w jakim celu dochodzi do sprzedaży nieruchomości.
Nieruchomości gminne, co do zasady, są sprzedawane w drodze przetargu. Nieruchomość może zostać jednak zbyta w drodze bezprzetargowej, m.in. jeżeli jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje prawo pierwszeństwa w jej nabyciu, stosownie do art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344 ze zm.). Przy sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej, o której mowa w art. 37 ust. 2 i ust. 3 ustawy, cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość. Właściwy organ może jednak udzielić bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z powyższymi zasadami na podstawie odpowiednio zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku, m.in. gdy nieruchomość jest sprzedawana jako lokal mieszkalny.
Jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie (po jej waloryzacji). Zwrot następuje na żądanie właściwego organu.
Obowiązku zwrotu nie będzie m.in. w przypadku:
1) gdy zbycie zostało dokonane na rzecz osoby bliskiej,
2) sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży wykorzystane zostały w ciągu 12 miesięcy na nabycie np. innego lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem prawa własności lub przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Gdy mowa o osobie bliskiej należy tu rozumieć: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz osobę, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu.
Warto podkreślić, że obowiązek zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji będzie aktualny, gdy osoba bliska zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia. Należy zgodzić się z poglądem, że obowiązek zwrotu na żądanie właściwego organu wspomnianej kwoty obciąża w takiej sytuacji osobę bliską, a nie pierwotnego nabywcę (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 28 września 2020 r., sygn. akt I ACa 1/20).
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|